نیترات آلومینیوم نمکی به رنگ سفید ، با قدرت حلالیت در آب از آلومینیوم و اسید نیتریک است ، متداول ترین شکل وجودی آن به صورت هیدرات شفاف ، نانو هیدرات نیترات آلومینیوم ، Al(NO3)3·9H2O ، می باشد .

مهیا کردن نیترات آلومینیوم

نیترات آلومینیوم را نمی شود به وسیله ی واکنش آلومینیوم با نیتریک اسید غلیظ تولید کرد ، به این علت که آلومینیوم یک لایه ی رویینگی به وجود می آورد .

نیترات آلومینیوم را می شود با انجام واکنشی بین سولفات آمونیوم با نمک نیترات با یک کاتیون مناسب همانند با باریوم ، استرانیوم ، کلسیم ، نقره یا سرب نیز به دست آورد . به عنوان مثال در واکنش شیمیایی زیر :

Al2(SO4)3 + 3Ba(NO3)2 → 2Al(NO3)3 + 3BaSO4

کاربرد های نیترات آلومینیوم

نیترات آلومینیوم یک عامل اکسید کننده ی با قدرت فراوان است . از آن در دباغی کردن چرم ، ضد عرق ها ، باز دارندگان خورندگی ، استخراج اورانیوم ، خالص سازی نفت خام و به عنوان یک عامل نیترات کننده ، استفاده می شود .

نانو هیدرات و سایر نیترات های هیدراته شده ی آلومینیومی کاربرد های متعدد فراوانی دارند . این نمک ها برای تولید آلومینا برای مهیا کردن کاغذ های عایق کننده و در عناصر گرما دهنده ی لوله ی اشعه ی کاتدی به کار گرفته می شوند . نمک های هیدراته شده هم چنین برای استخراج عناصر اکتینید به کار گرفته می شوند .

این ترکیب در صنعت چندین کاربرد مهم دارد که در قالب موارد زیر خلاصه می شود :

  • این ترکیب به عنوان یک عامل اکسید کننده ی قوی استفاده می شود .
  • در استخراج اورانیوم استفاده می شود .
  • به عنوان عامل نیترات کننده استفاده می شود .
  • به عنوان ضد عرق به کار گرفته می شود .
  • به عنوان بازدارندگان خورندگی استفاده می شود .
  • به عنوان یک تثبیت کننده در رنگ کردن نخ استفاده می شود .
  • این ماده ی شیمیایی در خالص سازی نفت خام استفاده می شود .
  • از آن در محیط های آموزشی نظیر آزمایشگاه های دانشگاهی به منظور نشان دادن واکنش های زنده استفاده می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیترات آلومینیوم مرک کد 101086 و کد 101063 از کمپانی merck آلمان و نیز نیترات آلومینیوم سیگما آلدریچ با کد CAS Number 7784-27-2 موجودند

قیمت نیترات آلومینیوم ؛

برای اطلاع از قیمت آلومینیوم نیترات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند :

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

دیدگاه ها بسته شده است