هیدروکلریک اسید یا هیدروکلریک اسید یا اسید کلریدریک یک محلول بسیار سوز آور ، بی رنگ و شفاف کلرید هیدروژن ( HCI ) در آب است . این اسید معدنی بسیار قوی و خورنده است و استفاده های صنعتی زیادی دارد . اسید کلریدریک طبیعتا در اسید معده پیدا می شود . زمانی که این اسید با باز آلی واکنش نشان می دهد یک نمک هیدرو کلرید شکل می دهد .
اسید کلریدریک اسید از قدیم به نام‌های اسیدم سالیس ، موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده و از ویتریول ( سولفوریک اسید ) و نمک طعام به دست می آمده است .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

تاریخچه اسید کلریدریک

اسید کلریدریک آزاد ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسما معرفی شد . سال ها بعد ، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر ، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت.
با آغاز تولید گسترده در انقلاب صنعتی ، اسید کلریدریک در صنایع شیمیایی بعنوان یک معرف شیمیایی در تولید انبوه وینیل کلرید برای پلاستیک PVC  و MDI/TDI برای پلی یورتان مورد استفاده قرار گرفت . این اسید در زمینه های کاربردی مقیاس کوچک زیادی به کار گرفته می شود ، از جمله خانه ‌داری ، ساخت ژلاتین و دیگر افزودنی ‌های غذایی ، رسوب ‌زدایی و چرم سازی . حدود ۲۰ میلیون تن هیدروکلریک اسید سالانه در جهان تولید می ‌شود .
کلرید هیدروژن ( HCI ) یک اسید مونو پروتیک است ، یعنی می تواند تنها یک بار برای از دست دادن یون H+ تجزیه ( به معنی یونایزه شدن ) شود . در اسید کلریدریک آبی ، یون H+  به مولکول آب متصل می شود تا یک یون هیدرونیوم ، یعنی H3O+ ، شکل دهد .
HCl + H2O → H3O+ + Cl−
اسید کلریدریک اسیدی است که در عمل تیتراسیون به منظور مشخص سازی مقدار باز ها ، ترجیح داده می شود . تیترانت های قوی اسیدی به علت نقطه ی پایانی متمایز تر نتایج دقیق تری به دست می دهند . از اسید کلریدریک آزئوتروپیک ، یا ” جوش دائم ” ( تقریبا 20.2 درصد ) می توان به عنوان استاندارد اولیه در آنالیز کمی استفاده کرد ، گرچه غلظت دقیق آن بستگی به فشار جو ، زمانی که آماده می شود ، دارد .
هیدروکلریک اسید به دفعات در آنالیز شیمیایی به منظور آماده سازی ( ” هضم ” ) نمونه ها برای آنالیز استفاده می شود . اسید کلریدریک غلیظ شده فلزات بسیاری را حل می کند و کلرید فلزی اکسید شده و گاز هیدروژن شکل می دهد . هم چنین با ترکیبات بازی نظیر کربنات کلسیم یا اکسید مس ( II ) واکنش داده و کلرید های محلولی را شکل می دهد که امکان آنالیز آن ها وجود دارد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی اسید کلریدریک مرک از کمپانی merck آلمان و نیز اسید کلریدریک سیگما آلدریچ موجودند

قیمت اسید کلریدریک ؛

برای اطلاع از قیمت هیدروکلریک اسید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است

در صورت نیاز می توانید درخواست تان را

به @tajhizyar2 یا شماره 09120228335 تلگرام نمایید

@tajhizyar2

لینک تلگرام