کلرید جیوه ( I ) ترکیبی شیمیایی است که فرمول شیمیایی آن در متون علمی Hg2Cl2 نوشته می شود . هم چنین با نام های کالومل ( یک فرم معدنی که بسیار کم در طبیعت پیدا می شود ) یا کلرید مرکوری نیز شناخته می شود ، این جامد به رنگ سفید یا سفید – زرد رنگ است . هم چنین جزء الکترود های مرجع در الکتروشیمی است . این جامد شفاف سفید را می توان یک معرف آزمایشگاهی و یک ترکیب مولکولی دانست . درقدیم از آن برای درمان سیفیلیس استفاده می شد ، ولی به دلیل سمیت جیوه و موجودیت راه های درمانی بهتر ، دیگر کاربرد پزشکی ندارد .

کاربرد های کلرید جیوه

کاربرد اصلی این ماده ی شیمیایی در قالب کاتالیزوری برای تبدیل استیلین به کلرید وینیل ، پیش ماده ای برای پلی وینیل کلرید ،  است .

به عنوان یک معرف شیمیایی

جیوه کلرید معمولا برای شکل دادن آلیاژ جیوه با فلزاتی همانند با آلومینیوم ، استفاده می شود . به دنبال استفاده از یک محلول آبی کلرید جیوه بر روی آلومینیوم ، نوار های آلومینیومی سریعا به وسیله ی یک لایه ی نازک از آلیاژ جیوه پوشانده می شوند .

استفاده در عکاسی

کلرید ( I ) جیوه به عنوان یک تشدید کننده ی عکاسی برای تولید تصاویر مثبت در فرآیند کولودیون سال های 1800 استفاده می شده است .

استفاده از نگهداری

برای حفظ نمونه های زیستی و انسانی در طول اواخر دهه ی قرن 19 و اوایل قرن بیستم میلادی ، نمونه های مورد نظر در ” محلول جیوه ” غوطه ور شده و یا با آن رنگ می شدند .

کاربرد کلرید جیوه در پزشکی

جیوه کلرید برای ضد عفونی کردن جراحات به وسیله ی پزشکان عرب در قرون وسطی استفاده می شده اند . استفاده از آن تا قرن بیستم توسط پزشکان عرب ادامه یافت ، تا این که از نظر پزشکی مدرن استفاده از آن با خطر همراه بود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی کلرید جیوه مرک از کمپانی merck آلمان و نیز کلرید جیوه سیگما آلدریچ موجودند

قیمت کلرید جیوه ؛

برای اطلاع از قیمت کلرید جیوه می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند :

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

دیدگاه ها بسته شده است