متیل اورانژ که به نام متیل اورنج  هم شناخته می شود یک شناساگر pH به شمار می رود که به کرار در تیتراسیون های آزمایشگاهی به سبب تغییر رنگی متمایز و مشخص آن ، به کار گرفته می شود . چون در pH متوسط اسیدی باعث تغییر رنگ می شود ، معمولا در تیتراسیون ها برای اسید ها به کار گرفته می شود . بر خلاف یک شناساگر جهانی ، متیل اورنج طیف کاملی از تغییر رنگی را در اختیار ندارد ، گرچه یک نقطه ی انتهایی دقیق تر دارد . متیل اورانژ در محیط اسیدی رنگ نارنجی را و در محیط بازی رنگ زرد را بروز می دهد .

کاربرد متیل اورانژ

شناساگر رنگ ها

در یک محلولی که کمتر محتوای اسیدی پیدا می کند ، متیل اورنج از رنگ قرمز به نارنجی و در پایان به رنگ زرد تغییر رنگ پیدا می کند و این روند در محلول هایی که شدت اسیدی بودن آن ها بالا می رود ، به شکل عکس است . تغییر رنگی کامل در شرایط اسیدی اتفاق می دهد .

در یک اسید ، متیل اورنج به رنگ قرمز و در یک محلول بازی ، به رنگ زرد است . متیل اورنج دارای pHa برابر با 3.47 در آب در دمای 25 درجه ی سانتی گراد است .

سایر شناساگر ها

متیل اورانژ تغییر یافته ، یک شناساگر حاوی یک محلول از متیل اورنج و زایلن سیانول است که  به دنبال هر چه بازی تر شدن محلول ، از رنگ خاکستری به سمت رنگ سبز گرایش پیدا می کند .

جنبه های ایمنی

متیل اورانژ دارای خصوصیات موتاژنی است . بایستی از تماس مستقیم با آن دوری کرد .

این مولکول نور آبی – سبز را به خود جذب کرده که سبب می شود محلول آن به رنگ قرمز در آید . دقت کنید که نیتروژن دارای بار مثبت در یک پیوند دوتایی درگیر است .

در فرم بازی متیل اورانژ ، یک یون هیدروژن از پل ارتباطی -NN-  بین حلقه ها حذف و الکترون هایی که برای پیوند به اتم هیدروژن قبلا به کار گرفته شده اند بار مثبت روی نیتروژن انتهایی را خنثی می کنند ، تا دیگر امکان برقراری پیوند pi وجود نداشته باشد . محلول های متیل اورنج در محلول قلیایی به رنگ زرد در می آیند .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی متیل اورانژ مرک از کمپانی merck آلمان و نیز متیل اورانژ سیگما آلدریچ موجودند

قیمت متیل اورانژ ؛

برای اطلاع از قیمت متیل نارنجی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند :

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

دیدگاه ها بسته شده است