نیتریک اسید ( HNO3  ) که با نام Aqua fortis نیز شناخته می شود یک اسید معدنی بسیار خورنده است . ترکیب خالص این اسید بی رنگ است ولی نمونه های قدیمی تر به علت تجزیه به اکسید های نیتروژن و آب زرد رنگ می باشند . اکثر شکل های تجاری موجود نیتریک اسید دارای یک غلظت 68 درصد در آب است . زمانی که محلولی دارای بیش از 86 درصد اسید نیتریک است از آن به عنوان نیتریک اسید دود کننده یاد می شود . بسته به مقدار دی اکسید نیتروژن موجود ، اسید نیتریک دود کننده در قالب نیتریک اسید دود کننده ی سفید یا نیتریک اسید دود کننده ی قرمز ، در غلظت های بالای 95 درصد ، قرار می گیرد .

 

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این اسید معدنی ماده ی اولیه ای است که برای نیتراسیون – اضافه شدن یک گروه نیترو معمولا به یک مولکول آلی – استفاده می شود . با آن که بعضی از ترکیب های نیتروژنی به وجود آمده موادی شوک آور هستند که خاصیت انفجاری و حساس به دما دارند ، تعدادی اندک از آن ها به اندازه ی کافی پایدار هستند که برای تخریب و مهمات استفاده می شود و گروهی که پایداری بیشتری دارند به عنوان رنگ دانه در جوهر ها و رنگ ها استفاده می شوند . اسید نیتریک هم چنین به طور متداول به عنوان یک عامل اکسید کننده ی قوی استفاده می شود .

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی نیتریک اسید

این اسید معدنی در شکل تجاری خود یک آزئوتروپ با آب در غلظت 68 درصد HNO3 است که اسید نیتریک تعلیض شده ی معمولی برای استفاده تجاری به شمار می رود . این محلول دمای جوش 120.5 درجه ی سانتی گراد در یک اتمسفر دارد . دو هیدرات جامد شناخته شده هستند ; مونو هیدرات (HNO3·H2O)  و تری هیدرات (HNO3·3H2O) .

شکلی از این اسید که در امور صنعتی استفاده می شود معمولا از آزئوتروپ جوش حداکثر نیتریک اسید و آب تشکیل شده که تقریبا 68 درصد HNO3 است ( تقریبا 15 مولار ) . این مقدار گرید فنی یا غلیظ در نظر گرفته می شود ، در حالی که گرید های معرف عبارت از 70 درصد HNO3 می باشند . چگالی نیتریک اسید غلیظ 1.42 g/mL است . یک مقیاس قدیمی تر چگالی اغلب اوقات در رابطه با نیتریک اسید غلیظ به صورت 42° Baumé بیان می شود .

کاربرد های نیتریک اسید

استفاده ی اصلی این اسید در صنعت به منظور تولید کود ها است . اسید نیتریک با آمونیاک خنثی می شود و حاصل آن نیترات آمونیوم است . کاربرد این اسید معدنی در این زمینه 75 تا 80 درصد از 36 میلیون تن نیتریک اسید تولید شده به صورت سالانه ( 1987 ) را به خود اختصاص می دهد . کاربرد های اصلی دیگر شامل تولید مواد منفجره ، پیش ماده های نایلون و ترکیبات آلی ویژه می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیتریک اسید  مرک از کمپانی merck آلمان و نیز نیتریک اسید  سیگما آلدریچ موجودند

قیمت نیتریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید نیتریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است

در صورت نیاز می توانید درخواست تان را

به @tajhizyar2 یا شماره 09120228335 تلگرام نمایید

@tajhizyar2

لینک تلگرام