سود سوز آور یا سدیم هیدروکسید یک ترکیب معدنی است . این ترکیب جامد سفید رنگ و یک باز فلزی بسیار سوز آور و نمک قلیایی سدیم است که به شکل های گلوله ای ، ورقه ای ، دانه ای و محلول های از پیش آماده شده در غلظت های مختلف موجود است . سدیم هیدروکسید تقریبا یک محلول اشباع شده ( بر اساس وزن ) 50 درصدی با آب شکل می دهد .
سدیم هیدروکسید در آب ، اتانول و متانول حل می شود . این قلیا آب شونده است و به سهولت رطوبت و دی اکسید کربن موجود در هوا را به خود جلب می کند . سود سوز آور در بخش های مختلف صنعتی به کار گرفته می شود ، اکثرا به عنوان یک باز شیمیایی قوی در ساخت خمیر کاغذ و کاغذ ، منسوجات ، آب نوشیدنی ، صابون ها و شوینده ها و هم چنین به عنوان رفع کننده ی گرفتگی لوله ها . تولید جهانی آن در سال 2004 تقریبا 60 میلیون تن ، در حالی که میزان تقاضا برای آن 51 میلیون تن بوده است .

کاربرد های سود سوز آور

سود سوز آور یک باز قوی محبوب است که در صنعت به کار گرفته می شود . در حدود 56 درصد سود سوز آور تولید شده توسط صنعت به کار گرفته می شود که 25 درصد آن توسط صنعت کاغذ به کار گرفته می شود . سود سوز آور هم چنین در ساخت نمک های سدیم و شویند ها ، تنظیم pH  و سنتز های آلی به کار گرفته می شود . از آن در فرایند بایر تولید آلومینیوم استفاده می شود . اغلب اوقات مقادیر زیاد سدیم هیدروکسید به صورت یک محلول آبی جا به جا می شود ، چون جا به جایی محلول های آن ساده تر و ارزان تر می باشد . سود سوز آور در جا های زیادی که نیاز به بالا بردن میزان قلیایی بودن یک مخلوط یا خنثی کردن اسید ها باشد ، به کار گرفته می شود .

سود سوز آور در صنعت نفت

به عنوان مثال ، در صنعت نفت خام ، سود سوز آور به عنوان یک ماده ی افزونی به گل حفاری به منظور افزایش میزان قلیایی بودن سیستم های گل بنتونیت به کار گرفته می شود تا ویسکوزیته گل بالا رود و هر گونه گاز اسیدی خنثی شود ( به عنوان مثال سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن ) که ممکن است افراد در پیشرفت های حفاری با آن ها مواجه شوند .

نفت خام کیفیت پایین را می توان در معرض سود سوز آور قرار داد  تا نا خالصی های گوگردی آن در فرآیندی به اسم شستشوی سوزش آور حذف شود . همان طور که در بالا اشاره شد ، سود سوز آور با اسید های ضعیف نظیر سولفید هیدروژن و مرکاپتان ها واکنش می دهد تا نمک های سدیمی غیر فرار که امکان حذف آن ها وجود دارد ، به وجود آید . ضایعاتی که شکل می گیرد سمی و مدیریت آن سخت است و در بسیاری از کشور ها این فرآیند به همین خاطر ممنوع است . در سال 2006 ، شرکت ترافیگورا از این فرآیند استفاده کرد و سپس ضایعات را در آفریقا خالی کرد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی سود سوز آور مرک از کمپانی merck آلمان و نیز سود سوز آور سیگما آلدریچ موجودند

قیمت سود سوز آور ؛

برای اطلاع از قیمت سدیم هیدروکسید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است