سولفوریک اسید ( یا اسید سولفوریک ) یک اسید معدنی بسیار قوی و خورنده با فرمول مولکولی H2SO4  و وزن مولکولی 98.079 g/mol است . اسیدی است رقیق و سوز آور ، مایعی چسبناک ، بی رنگ تا اندکی زرد رنگ که در آب در تمامی غلظت ها حل می شود . گاهی اوقات در طول تولید برای هشدار دادن به افراد بابت خطرناک بودنش ، به رنگ قهوه ای تیره در آورده می شود . نام قدیمی این اسید روغن ویتریول است .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

سولفوریک اسید یک اسید دی پروتیک است که بسته به غلظت هایی که دارد ویژگی های متفاوتی از خود نشان می دهد . بر روی سایر مواد ، نظیر فلزات ، بافت های زنده یا حتی سنگ ها ، خورنده است که علت آن را به طور کلی می توان به طبیعت قوی اسیدی اش نسبت داد و اگر غلیظ باشد ، دارای ویژگی های اکسید کننده و دهیدرات کننده ی قوی است . سولفوریک اسید در غلظت بالا می تواند به دنبال تماس با آن آسیب جدی وارد کند ، چون نه تنها از طریق هیدرولیز باعث سوزش شیمیایی می شود بلکه هم چنین از طریق دهیدراسیون سبب سوختی حرارتی ثانویه می شود . اگر سولفوریک اسید بر روی چشم ها پاشیده شود می تواند باعث کوری دائمی شود و اگر خورده شود آسیب غیر قابل برگشت است . زمان حمل این اسید باید نهایت احتیاط را داشت . علاوه بر این ، این اسید آب دوست است یعنی به سهولت بخار آب را از هوا جذب می کند .

خلوص سولفوریک اسید

گرچه سولفوریک اسید با خلوص 99% را می‎ توان ساخت ولی بعد از آن هدر رفتن SO3 در نقطه ی جوش باعث می شود غلظت به 98.3 درصد کاهش یابد . خلوص 98 درصد برای نگه داری و انبار کردن بیشتر پایدار است و شکل معمول چیزی است که از آن به عنوان ” سولفوریک اسید غلیظ شده ” یاد می شود . غلظت های دیگر برای اهداف متفاوتی به کار گرفته می شوند .

کاربرد های سولفوریک اسید

سولفوریک اسید یک ماده ی شیمیایی بسیار مهم است و در واقع تولید خوب سولفوریک اسید یک کشور شاخص خوبی برای قدرت صنعتی آن است . تولید جهانی این اسید در سال 2004 در حدود 200 میلیون تن بوده به نحوی که بر اساس بخش های مختلف جغرافیایی جهان به این صورت تقسیم می شود : آسیا 35 درصد ، آمریکای شمالی ( از جمله مکزیک ) 24 درصد ، آفریقا 11 درصد ، اروپای غربی 10 درصد ، اروپای شرقی و روسیه 10 درصد ، استرالیا و اقیانوسیه 7 درصد ، آمریکای جنوبی 7 درصد . اکثریت این مقدار ( در حدود 60 درصد ) به عنوان کود ، به خصوص سوپر فسفات ها ، فسفات آمونیوم و سولفات آمونیوم ، استفاده می شود . در حدود 20 درصد در صنعت شیمی برای تولید شوینده ها ، چسب های صنعتی ، مواد رنگی و رنگرزی ، مواد دارویی ، کاتالیزرو های نفت خام ، حشره کش ها و ضد یخ ، آهار زنی کاغذ ، تصفیه ی آب به کار گرفته می شود . در حدود 6 درصد استفاده ها مرتبط با رنگ دانه ها می شود از جمله رنگ ها ، لعاب ها ، جوهر های چاپ ، رنگ کردن کاغذ و لباس و سایر استفاده ها به کاربرد های مختلفی بر می گردد نظیر تولید مواد انفجاری ، سلوفان ، پارچه های ویسکوز و استات ، چرب کننده ها ، فلزات غیر آهنی و باتری ها  .

 

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی سولفوریک اسید مرک از کمپانی merck آلمان و نیز سولفوریک اسید سیگما آلدریچ موجودند

 

قیمت سولفوریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید سولفوریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است

در صورت نیاز می توانید درخواست تان را

به @tajhizyar2 یا شماره 09120228335 تلگرام نمایید

@tajhizyar2

لینک تلگرام