ترت بوتانول ( TBA ) که با نام ترت بوتیل الکل نیز شناخته می شود ساده ترین فرم الکل نوع سوم با فرمول شیمیایی  (CH3)3COH است .این ماده یکی از 4 ایزومر بوتانول به شمار می رود که جامد و بدون رنگ است که دمای ذوب آن نزدیک به دمای اتاق بوده و بویی شبیه به کافور دارد . حلالیت آن در آب بسیار زیاد بوده و با اتانول و دی اتیل اتر ترکیب می شود .

شکل طبیعی ترت بوتانول

وجود ترت بوتانول در آب جو و نخود ثابت شده است . در نشاسته کاساو نیز می توان آن را پیدا کرد و به عنوان یک جزء تخمیر در برخی از نوشیدنی های الکلی به کار گرفته می شود .

آماده سازی ترت بوتانول

ترت بوتانول در صنعت و به شکل تجاری از ایزو بوتان مشتق گرفته می شود و یک هم محصول تولید اکسید پروپیلن آن را می توان محسوب کرد . این ماده شیمیایی را هم چنین می شود به وسیله ی هیدراسیون کاتالیزوری ایزو بوتیلن ، یا توسط واکنش گرینگارد ( Gringard ) بین استون و کلرید متیل منزیم تولید کرد .

هنگامی که از محیط آبی به وجود می آید ، نمونه ها دارای محتوای 88.14 درصد الکل هستند ، مقدار باقی مانده یعنی آب را نمی توان توسط تقطیر حذف کرد . در عوض ، الکل بدون آب به عنوان یک عامل خشک کننده نظیر اکسید کلسیم ، مورد نیاز است .

کاربرد ترت بوتانول

ترت بوتانل به عنوان یک حلال ، دناتوره کننده ی اتانول ، ماده ی حذف کننده ی رنگ و ارتقاء دهنده ی اکتان بنزین و اکسیژن رسانی استفاده می شود . ترت بوتانول یک واسطه ی شیمیایی است که برای تولید MTBE و ETBE به وسیله ی واکنش با متانول و اتانول و TBHP توسط واکنش با پروکسید هیدروژن تولید می شود .

واکنش ها

با توجه به یک الکل نوع سوم بودن ، ترت بوتانل بیشتر نسبت به اکسایش مقاوم از خود نشان می دهد و به نسبت سایر ایزومر های بوتانول قدرت واکنش دهی کمتری دارد .

هنگامی که ترت بوتانل با یک باز قوی پروتون زدایی می شود ، محصول شکل گرفته یک آنیون آلکوکسید است . در این مورد ، ترت – بوتوکسید نامیده می شود . به عنوان نمونه ، معرف آلی به طور معمول استفاده شده ترت – بوتوکسید پتاسیوم توسط ریفلاکس ( روشی در تقطیر ) ترت- بوتانول خشک با فلز پتاسیم مهیا می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی ترت بوتانول مرک از کمپانی merck آلمان و نیز ترت بوتانول سیگما آلدریچ موجودند

قیمت ترت بوتانول ؛

برای اطلاع از قیمت ترت بوتانول می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند :

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

دیدگاه ها بسته شده است