از بین ابزار های تشخیصی پایه می توان نوار ادرار را نام برد که برای مشخص سازی تغییرات پاتولوژی در ادرار بیمار در بحث بررسی استاندارد ادرار استفاده می شود . قیمت های مختلف یک نوع استاندارد نوار ادرار می تواند از حداکثر 10 عدد معرف یا پد شیمیایی گوناگون شکل گرفته باشند که در زمان غوطه ور شدن در نمونه ی ادرار بیمار و بعد از آن به بیرون کشیدن آن ، واکنش نشان می دهد ( این امر به صورت تغییر رنگ خواهد بود ) . این تست آزمایشگاهی اغلب اوقات چیزی بین 60 تا 120 ثانیه پس از غوطه ور شدن قرائت می شود ، با آن که تست های ویژه ای هم هستند که به مدت طولانی تری نیاز دارند . تست معمول ادرار در نوار ادرار چند پارامتری اولین مرحله در معین سازی طیف گسترده ای از امراض است . این آنالیز شامل تست به منظور بررسی حضور پروتئین ، گلوکز ، کتون ها ، هماگلوبین ، بیلی روبین ، اورو بیلینوژن ، استون ، نیتریت و لکوسیت ها و هم چنین تست pH و گرانش خاص یا برای تست عفونت به وسیله ی پاتوژن های گوناگون می شود .

نوار ادرار موارد زیر را در بر می گیرد

نوار ادرار یا نوار را شامل می شود که جنس ساخت آن از پلاستیک یا کاغذ با پهنایی در حدود 5 میلی متر است ، به صورتی که نوار های پلاستیکی پد هایی دارند و با استفاده از مواد شیمیایی آزمایشگاهی آبستن شده که با ترکیبات موجود در ادرار واکنش نشان داده و رنگ متمایزی را شکل می دهند . در خصوص نوار های کاغذی ، واکنش دهنده به شکل مستقیم به درون کاغذ جذب می شوند . نوار های کاغذی اغلب اوقات برای ایجاد واکنش با معرف به خصوصی می باشند ( به عنوان نمونه به منظور اندازه گیری مقدار pH ) ، در صورتی که نوار های دارای پد به معین سازی چندین پارامتر به شکل هم زمان اجازه می دهند .

نوار ادرار هایی به چشم می خورند که در رابطه با اهداف به خصوصی استفاده می شوند ، همانند با نوار های کمی که تنها قابلیت مشخص سازی مثبت یا منفی بودن نمونه را دارند ، یا نوار های نیمه کمی که آن دسته از نوار هایی به شمار می روند که علاوه بر مهیا سازی یک واکنش منفی و مثبت هم چنین تخمینی از نتیجه ی کمی را در اختیار کاربر قرار می دهند ، در این عامل دوم واکنش های رنگی تقریبا متناسب با غلظت ماده ی تست شونده در نمونه هستند . خواندن نتایج به دست آمده به وسیله ی مقایسه ی رنگ پد ها با مقیاس رنگی معین شده توسط تولید کننده انجام می شود ، در نتیجه به تجهیزات اضافی نیازی نیست .

این نوع از آنالیز در کنترل و نظارت بر بیماران دیابتی بسیار متداول است . مدت زمان صرف شده برای نمایان شدن نتایج تست بر روی نوار ادرار ممکن است از چند دقیقه پس از غوطه ور سازی نوار داخل ادرار تا 30 دقیقه ( به برند محصول به کار گرفته شده نیز بستگی دارد ) متفاوت باشد .

ارقام نیمه کمی معمولا به شکل : کم ، 1+, 2+, 3+ و 4+ گزارش می شوند ، با آن که این تست ها را می شود به شکل میلی گرم به ازای هر دسی لیتر هم چنین تخمین زد . دستگاه هایی که به شکل اتوماتیک نوار های تست را قرائت می کنند نیز با به کار گیری واحد هایی از سیستم بین المللی واحد ها ، نتایج را به دست می دهند .

  • امتیاز کلی
  • Rated 3.3 stars
    3.3 / 5 (4 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است