دستگاهی که به منظور اندازه گرفتن میزان سرعت باد به کار گرفته می شود بادسنج نام دارد که ابزاری متداول است که در پایگاه های هواشناسی به چشم می خورد . این اصطلاح از کلمه ی یونانی anemos گرفته شده که به معنای باد در آن زبان است ، و به منظور شرح هر نوع ابزار اندازه گیری سرعت باد به کار گرفته شده در علم هواشناسی استفاده می شود .

شکل های مختلف بادسنج

نوع فنجانی

نوع ساده ای از بادسنج که توسط دکتر جان توماس رامنی رابینسون از موسسه ی تحقیقاتی Armagh Observatoryدر سال 1845 اختراع شد . این نوع بادسنج از 4 فنجان نیم کره ای شکل گرفته است که هر کدام در انتهای 4 بازوی افقی واقع شده اند که این بازو ها روی یک میله ی عمودی در زاویه های که با یک دیگر برابر هستند قرار گرفته اند . هوا از فنجان ها در هر جهت افقی عبور می کند و میله را به شکلی می چرخاند که مقدار آن با سرعت آب متناسب باشد .

نوع پره ای

از انواع دیگر بادسنج ها نوع پره ای آن می باشد . این نوع  را می توان به عنوان یک آسیاب بادی یا یک بادسنج پروانه ای توصیف کرد . بر خلاف نوع رابینسون ، که محور چرخش عمودی شکلی در اختیار دارد ، محور نوع پره ای باید با جهت باد در یک جهت و موازی و در نتیجه افقی باشد .

نوع سیم داغ

نوع سیم داغ از یک سیم بسیار ریز ( در اندازه ی چندین میکرو متر ) استفاده می کند که به شکل الکتریکی تا دمایی بالاتر از دمای محیطی گرم شده است . جریان هوای عبوری از میان سیم دارای یک اثر خنک کنندگی روی سیم می باشد .

نوع دپلر لیزری

در سرعت سنج دوپلر لیزری ، بادسنج های دوپلر لیزری یک پرتو نور از یک لیزر را به کار می گیرند که به دو پرتو تقسیم می شود ، که یکی از آن ها به سمت بیرون از دستگاه پخش می شود .

نوع صوتی

انواع صوتی باد سنج ها ، که برای اولین بار در دهه ی 50 شاهد ظهور آن ها بودیم ، از امواج مافوق صوت به منظور اندازه گیری سرعت باد استفاده می کنند . اندازه گیری سرعت باد در آن ها بر پایه ی جا به جایی پالس های صوتی بین جفت مبدل ها صورت می گیرد .

نوع تشدید صوتی

جدید ترین نوع بادسنج صوتی همین نوع تشدید صوتی می باشد . اختراع این فن آوری به وسیله ی دکتر Savvas Kapartis صورت گرفت و در سال 2000 این کمپانی FT Technologies بود که حقوق انحصاری آن را برای خود ثبت کرد .

 

نوع ثبت کننده ی فشار باد

انواع صفحه ای

دستگاه هایی مدرن می باشند و به سادگی یک ساختار هموار معلق از بالا هستند تا باد سبب منحرف کردن صفحه شود .

نوع لوله ای

نوع جیمز لیند از سال 1775 به سادگی شکل گرفته از لوله ی شیشه ای U شکل است که حاوی یک فشار سنج مایع می باشد . به نحوی که یک انتها در جهت افقی رو به باد خم شود و طرف عمودی دیگر با جریان باد در موازات حفظ شود . با آن که لیند اولین فرد نبود ولی این بادسنج کاربردی ترین و بهترین بادسنج شناخته شده از این نوع می باشد .

 

دیدگاه ها بسته شده است