در علم شیمی ستون کروماتوگرافی عبارت از راهی می باشد که از آن برای خالص سازی ترکیبات شیمی فردی از مخلوطی از ترکیبات استفاده می شود . معمولا به منظور موارد مهیا سازی در مقیاس هایی از میکرو گرم تا کیلوگرم این روش به کار گرفته می شود . مزیت بارز ستون کروماتوگرافی نسبتا کم هزینه بودن آن و در دسترس بودن فاز ساکن به کار گرفته شده در فرآیند می باشد . مورد دوم ( یعنی در دسترس بودن ) سبب می شود که آلودگی و تنزل فاز ساکن به علت بازیافت ممانعت شود . مدل کلاسیک ستون کروماتوگرافی عبارت از لوله ای شیشه ای با قطری از 5 میلی متر تا 50 میلی متر وارتفاع 5 سانتی متر تا یک متر به همراه یک شیر و نوعی از یک فیلتر ( به منظور ممانعت از بین رفتن فاز ثابت ) در انتها می باشد . دو روش معمولا به منظور مهیا سازی یک ستون به کار گرفته می شود یعنی روش خشک و روش مرطوب .

  • در رابطه با ستون کروماتوگرافی خشک ، ابتدا ستون با پودر خشک فاز ساکن پر می شود و بعد از آن اضافه کردن فاز متحرک صورت می گیرد که از بین ستون به سمت پایین می رود تا به شکل کامل مرطوب شود و از این نقطه هرگز اجازه به خشک کردن آن داده نمی شود .
  • در رابطه با روش مرطوب ، ماده ای آبکی از حلال شوینده با پودر فاز ساکن مهیا می شود و بعد از آن با دقت به داخل ستون کروماتوگرافی ریخته می شود . به منظور ممانعت از شکل گیری حباب های هوا بایستی احتیاط لازم را داشت . یک محلول از ترکیبات آلی در بالای فاز ساکن با کمک پیپت ریخته می شود . در بالای این لایه معمولا با یک لایه ی اندک از شن یا پنبه یا پشم شیشه پوشانده می شود تا لایه ی آلی از جنبش آنی محلول شوینده ی به تازگی اضافه شده تحت حفاظت قرار بگیرد . محلول شوینده به آرامی از بین ستون کروماتوگرافی عبور می کند تا به سوی ماده ی آلی پیش برود . اغلب اوقات یک مخزن کروی حاوی شوینده با یک قیف جدا سازی مسدود کننده در بالای ستون قرار داده می شود .

در بازار فقط یک سری ستون کروماتوگرافی ارزان به چشم می خورد . تفاوت اصلی آن ها به این عامل بر می گردد که آیا مخزن حلال قابل جدا شدن می باشد یا خیر و این که یک شیشه متخلخل به چشم می خورد یا نه . آن دسته از ستون هایی که مخزن قابل جدا شدن دارند برای ستون های بزرگتر بسیار راحت تر و مناسب تر می باشند . آن ها به وسیله ی لولا های توپی شکل یا با به کار گیری مهره های قفل شو به هم دیگر جفت و جور می شوند . مهم است که آگاهی داشته باشید که چه موقع از یک مخزن قابل جدا شدن استفاده می شود ، به این علت که در طول به کار گیری بایستی از یک مکانیسم قفل کردن مناسب استفاده کرد . به کار گیری گیره های پلاستیکی در اینجا امری شایسته محسوب نمی شود . در رابطه با آزمایش هایی که در مقیاس کوچک هستند اغلب اوقات استفاده از ستون های تک بخشی آسان تر و مناسب تر می باشد .

 

قیمت ستون کروماتوگرافی ؛

برای اطلاع از قیمت ستون کروماتوگرافی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است