cod متر عبارت از دستگاهی می باشد که به منظور اندازه گیری COD یا همان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی استفاده می شود . دستگاه cod متر در گروه دستگاه های پارامتر سنج آزمایشگاهی قرار دارد و دارای انواع cod متر آنلاین و cod متر پرتابل می باشد . دستگاه cod متر معمولا در آزمایشگاه هایی استفاده می شود که در آن ها نیاز به بررسی و آنالیز کیفیت آب وجود دارند از جمله صنایع آب و فاضلاب و تاسیسات تصفیه آب و یا صنایع و کارخانه جات تولید نوشیدنی و نوشابه ها .

تعریف اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD )

تست اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) معمولا به منظور اندازه گرفتن غیر مستقیم میزان ترکیبات آلی در آب استفاده می شود . اکثر کاربرد های COD تعیین کننده ی میزان آلاینده های آلی در آب سطحی می باشند .

نحوه ی اندازه گیری COD

میزان آن بر پایه ی تعداد میلی گرم در هر لیتر ( mg/L ) بیان می شود ، که مشخص کننده ی حجم اکسیژن مصرف شده به ازای هر لیتر محلول است . رفرنس های قدیمی ممکن است آن را بر اساس مقدار قسمتی در میلیون ( ppm ) نشان دهند و به منظور اندازه گرفتن آن از دستگاهی استفاده می شود که cod متر نام دارد .

دلیل اندازه گیری COD

COD معمولا به عنوان یک شاخص سریع وجود یک آلاینده ی آلی در آب مورد اندازه گیری قرار می گیرد . معمولا هم در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و هم شهری اندازه گیری آن انجام می شود و مشخص کننده ی میزان کارآمدی فرآیند تصفیه می باشد . اندازه گیری COD هم در آب درونی و هم آب رو صورت می گیرد . کارآمدی فرآیند تصفیه معمولا در قالب حذف COD بیان می شود ، که به عنوان یک درصد از ماده ی آلی تصفیه شده در طول این چرخه اندازه گرفته می شود .

تعریف اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( B.O.D )

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی یا B.O.D عبارت از میزان اکسیژن حل شده ی مورد نیاز ارگانیسم های هوازی زیستی در یک بدنه ی آبی به منظور تجزیه ی ماده ی آلی حاضر در یک نمونه آب داده شده در دمایی خاص طی یک بازه ی زمانی مشخص است .

B.O.D و COD

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD )تستی تجربی به شمار می رود که میزان الزامات نسبی اکسیژن فاضلاب ، آب های آلوده ، آب رو را مشخص می سازد . تست های BOD اکسیژن مولکولی استفاده شده در طول یک مدت انکوباسیون خاص به منظور تجزیه ی بیوشیمیایی ماده ی آلی ( کربن اکسیژن مورد نیاز ) و اکسیژن به کار گرفته شده به منظور اکسیده کردن ماده ی معدنی همانند با یون آهن و سولفید ها را اندازه می گیرند .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است