DO متر محلول به منظور مشخص سازی سطح اکسیژن موجود در آب به کار گرفته می شود .

تعریف اکسیژن محلول

با آن که گاز هایی همانند با نیتروژن و آمونیاک از نظر شیمیایی واکنشی با آب از خود نشان می دهند ، سایر گاز ها نظیر اکسیژن با آب اصلا واکنش نشان نمی دهند . اکسیژن محلول را می شود در قالب توزیع فیزیکی اکسیژن در آب تعریف کرد . منبع اصلی این عنصر در آب جو و فرآیند فتوسنتز به وسیله ی گیاهان می باشد . امواج و آب در حال جریان ، هوا را با آب ترکیب می کنند ، در صورتی که گیاهان آبی اکسیژن را به عنوان یک محصول فرعی در طول عمل فتوسنتز تولید می کنند .

میزان اکسیژنی که می تواند حاضر باشد وابسته به فاکتور هایی همانند با دما ، شوری و فشار جوی آب است . علاوه بر این ، این مقدار را می شود با کاهش در دمای آب و بالا بردن فشار جو ، بالا برد .

اکسیژن متر محلول ( DO متر )

به منظور اندازه گرفتن میزان اکسیژن حاضر در یک واحد حجم آب از این دستگاه استفاده می شود . حالا ، سوالی که بعد از این شکل می گیرد این است که ، چرا ما بایستی کمیت این عنصر را در آب مورد اندازه گیری قرار دهیم ؟ علت آن این است که این اندازه گیری تعیین می کند که آیا آب برای کاربرد های خاص همانند با تصفیه ی آب برای گیاهان ، کار های تصفیه ی فاضلاب ، نظارت بر آب رودخانه و پرورش ماهی ، مفید می باشد یا خیر .

انواع DO مترها

شکل های گوناگونی از اکسیژن متر ها به منظور اندازه گیری مقدار اکسیژن به چشم می خورند شامل :

اکسیژن سنج حسی پلاروگرافیک ( روش سلول کلارک )

دستگاه DO متر حسی پلاروگرافیک از یک ولتاژ خارجی توسط حفظ تفاوت پتانسیل بین آند و کاتد تا کمتر از 0.5 ولت ، استفاده می کند . تفاوت در ولتاژ های کاتد و آند مشخص کننده ی مقدار اکسیژن می باشد .

اکسیژن سنج حسی گالوانیک

دستگاه DO متر حسی گالوانیک یک کاتد و آند در اختیار دارد که در الکترولیت غوطه ور شده اند که سبب تهییج بار ها بر روی آن ها می شود . تفاوت در بار ها مشخص کننده ی مقدار اکسیژن می باشد . در این جا از ولتاژ خارجی استفاده نمی شود ، و تفاوت بین آند و کاتد از 0.5 ولت بیشتر است . این دستگاه ها در مقایسه با اکسیژن سنج های پلاروگرافیک پایدار تر و دقیق تر می باشند .

اکسیژن سنج فلورسانسی اپتیکال

دستگاه DO متر فلورسانسی اپتیکال سنسور هایی در اختیار دارد که در تماس با اکسیژن می درخشند . این اکسیژن سنج ها به منظور اندازه گیری بلند مدت اکسیژن آب زیر زمینی بسیار مناسب می باشند ، از این نظر که حساس به آلوده کننده ها نیستند و به همین خاطر فرسوده نمی شوند .

هنگام انتخاب یک DO متر ، برد و دقت ارائه شده مشخصه های کلیدی می باشند که باید در نظر داشته باشیم .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 4.5 stars
    4.5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است