دستگاهی که به منظور اندازه گیری تابش گامای منعکس شده به وسیله ی یک رادیو نوکلئید به کار گرفته می شود گاما کانتر نام دارد . تعداد بسیاری از نمونه ها درون ویال های مهر و موم شده یا لوله های آزمایش قرار می گیرند و در راستای یک مسیر مارپیچی روی یک صفحه ی افقی جا به جا می شوند . گاما کانتر تابش گاما را در نمونه مورد اندازه گیری قرار می دهد .

این کانتر ها اصول کاری مشابهی با یک آشکار ساز جرقه ای دارند و از کریستال هایی استفاده می کنند که نور را هنگامی که فوتون ها از اشعه های گاما با آن ها در تعامل می باشند ، منعکس می کنند . نمونه ها اغلب اوقات داخل لوله های آزمایش قرار گرفته که سپس آن ها داخل دستگاه کار گذاشته می شوند . استفاده از گاما کانتر ها معمولا در آزمایشگاه های تحقیقاتی می باشد ، از این نظر که اکثرا طراحی پرتابلی ندارند .

تابش گاما ، یا اشعه های گاما ، شکل آسیب رسانی از تشعشع با انرژی بالا می باشد که از فوتون های نوری ، یا اجزای کوانتومی شکل یافته است . فوتون ها در قالب مواد رادیواکتیوی زوال شده منتشر می شوند یا در تلاش برای پایدار شدن هستند . بر خلاف انواع کمتر آسیب رسان اشعه ها ، جلوی اشعه های گاما به وسیله ی پوست یا البسه گرفته نمی شود و می توانند به دنبال وارد شدن به بدن به سلول ها آسیب وارد کرده یا سبب مرگ آن ها شوند . از سرب معمولا به منظور محافظت از افراد در برابر اثرات مضر اشعه ی گاما استفاده می شود .

همانند با یک آشکار ساز جرقه ای ، گاما کانتر تکیه بر کار کریستال ها با در اختیار داشتن خصوصیات تابناک ( درخشان ) دارد . یعنی این کریستال ها هنگامی که در تماس با اشعه ی گاما قرا می گیرند روشن شده یا جرقه می زنند . هر چه بیشتر آن ها روشن شوند ، بیشتر نمونه تابش ساطع می کند . انرژی نور معمولا توسط یک فوتو مالتی پلیر تبدیل به انرژی الکتریکی شده تا یک مقیاس ( اندازه گیری شده ) با معنا در اختیار داشمندان قرار گیرد .

میزان دقت این کانتر وابسته به کریستال به کار گرفته شده می باشد . اگر میزان تشعشع کم باشد ، و در نتیجه میزان تعامل آن با کریستال تابان کم باشد ، فوتون های نوری ممکن است ثبت نشوند . از سوی دیگر ، اگر تشعشع بی نهایت مقدار بالایی داشته باشد ، احتمال این وجود دارد که آن قدر قوی باشد که مستقیما از بین کریستال بدون وجود تعامل کافی عبور کند تا نور هم چنین تولید شود . کریستال های ضخیم کمک به کاستن این عدم واکنش ها می کنند ، و بی نهایت در کیفیت گاما کانتر ها مفید می باشند .

گاما کانتر های مدرن ممکن است چندین آشکار ساز و کانال برای نمونه ها در اختیار داشته باشند . این دستگاه ها هم چنین معمولا حفاظ سربی به منظور کمک به محافظت از محققین در برابر تابش دارند . تعداد زیادی از گاما کانتر ها تقریبا به اندازه ی صندوق پول یا دستگاه های فوتوکپی ، با داشتن یک صفحه ی نمایش الکترونیکی کوچک متصل به منظور قرائت نتایج ، هستند .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است