سختی سنج که هم چنین به اسم Turner sclerometer ( سختی سنج ترنر ) ( منشا آن کلمه ی یونانی σκληρός به معنی سخت می باشد ) شناخته می شود عبارت از ابزاری است که به وسیله ی متالوژیست ها ، دانشمندان مواد و معدن شناسان به منظور اندازه گرفتن میزان سختی مواد به کار گرفته می شود . اختراع سختی سنج توسط توماس ترنر در سال 1896 انجام شد که اولین پروفسور متالوژی در بریتانیا و از دانشگاه برمینگهام می باشد .

تست سختی سنجی شامل اندازه گیری میکروسکوپی پهنای خراش شکل گرفته به وسیله ی یک الماس تحت یک بار ثابت ، و کشیده شدن آن در امتداد قسمت جلویی نمونه تحت شرایط ثابت ، می باشد .

اصلی ترین هدف این تست مشخص سازی شایستی به کار گیری یک ماده می باشد ، یا عمل خاصی که موضوع آن ماده ی مذکور به شمار می رود .

hardness tester ( سختی سنج )

انجام تست سختی سنج اغلب اوقات به وسیله ی اندازه گیری عمق نفوذ تو رفتگی (Rockwell , IIT, Ball Indentation Hardness ) یا به وسیله ی اندازه گرفتن میزان اندازه ی تاثیر به جا مانده توسط یک تو رفتگی (Vickers, Knoop و Brinell ) صورت می گیرد .

سختی یک ماده را می شود در قالب ” میزان مقاومتی که یک ماده در قبال از ریخت افتادگی همیشگی به وسیله ی نفوذ یک ماده ی سخت دیگر نشان می دهد ” ، تعریف کرد .

سختی یکی از خصوصیات پایه ی یک ماده نیست و در نتیجه مقادیر مربوط به آن قراردادی و مطلق به شمار می روند . هنگامی که در مورد سختی یک ماده سخن گفته می شود در نتیجه ما باید همیشه میزان سختی اعمال شده برای اندازه گیری را لحاظ کنیم یعنی 1 ) میزان بار وارد شده بر روی ماده ی تو رفته ، 2 ) رفتار خاص عمل استفاده شده ، 3 ) مدت زمان خاص فرآیند اندازه گیری و 4 ) ساختار هندسی ماده ی تو رفته . نمونه هایی از این دست عبارت می باشند از ” 60 HRC ” یا ” 200 HV500/15 ” . :

هنگام گزینش یک روش آزمایش سختی سنج تنها یک سری اندک را می شود مطلقا ” درست ” یا ” اشتباه ” خواند ( مگر این که البته استاندارد های ویژه ای خواهان روش هایی خاص باشند ) . به شکل کلی نمی شود گفت یک روش این دستگاه به نسبت دیگری بهتر می باشد . در تعداد زیادی از موارد ، حتی می شود بیان کرد که به کار گیری یک روش خاص سنجش بر پایه ی سنت قدیم یا تاریخچه ی استفاده شده ی آن انجام می شود تا توجه دقیق به اصول .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است