شیشه بوروسیلیکات یا شیشه بروسیلیکات یک نوع شیشه یا سیلیکا و تری اکسید برون به عنوان اجزای اصلی شکل دهنده ی شیشه است . شیشه های بوروسیلیکات به خاطر ضریب انبساط گرمایی بسیار پایینی که دارند (~3 × 10−6 K−1  در 20 درجه ی سانتی گراد ) شناخته شده هستند که باعث می شوند آن ها نسبت به شوک حرارتی ، بیشتر از هر نوع شیشه ی معمولی دیگر ، مقاوم باشند . چنین شیشه ای کمتر در معرض استرس حرارتی قرار می گیرد و به طور متداول برای ساخت بطری های معرف ها به کار گرفته می شود . شیشه بوروسیلیکات تحت نام های تجاری Simax , Bocram , Borosil  ، Suprax  ، Kimax, Heatex, Pyrex, Endural, Schott یا Refmex ، Kimble فروخته می شود .
شیشه بروسیلیکات دارای ضریب انبساط گرمایی بسیار کمی است ، حدود یک سوم شیشه ی معمولی . چنین چیزی استرس های ایجاد شده توسط نوسانات حرارتی را کاهش می دهد و در نتیجه باعث می شود که شیشه بوروسیلیکات نسبت به شکستن مقاوم باشد . چنین چیزی سبب می شود که ضریب انبساط گرمایی برای اهدافی نظیر عدسی های تلسکوپ محبوب باشد چون انحراف بسیار کمی در شکل آن وجود دارد . از آن هم چنین در پردازش ضایعات هسته ای سطح بالا استفاده می شود ، که آن جا ضایعات در شیشه از طریق فرآیندی به اسم تبدیل به شیشه ( ویتریفیکیشن ) غیر متحرک می شوند ( مخالف عمل Synroc – صخره سنتزی ) .
شیشه بوروسیلیکات البته بدون نقص نیست . به نحوی که اگر تحت تاثیر نوسانات بسیار ناگهانی و آزاد حرارتی قرار بگیرد ، یا بیافتد ، می شکند . گرچه احتمال ترک افتادن آن به نسبت شکستن بسیار بیشتر است ، در نتیجه در موقعیت هایی که احتمال دزدی و شکستن شیشه می رود داشتن شیشه بوروسیلیکات در بحث امنیت مناسب تر است . در صورت ترک برداشتن شیشه بوروسیلیکات ، عملا تمیز کردن آن به نسبت شیشه ی شکسته شده ساده تر و امن تر است . از نظر اپتیکالی ( نوری ) شیشه های بوروسیلیکات شیشه های تاج ( crown glasses ) با انتشار کم ( عدد آبه در حدود 65 ) و شاخص های انکسار نسبتا کم ( 1.51–1.54 در امتداد طیف مرئی ) هستند .

کاربرد شیشه بوروسیلیکات

شیشه آلات آزمایشگاهی از صد ها شیشه ی تجاری تولید می شود ، ولی تا کنون شیشه های بوروسیلیکات با ضریب انبساط گرمایی کم ایده آل ترین شیشه ها برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی به شمار می روند . به خاطر ضریب انبساط کم و مقاومت بالای آن ها نسبت به حمله ی شیمیایی ، شیشه آلات آزمایشگاهی بوروسیلیکاتی در ساخت کالا های آزمایشگاهی نظیر بشر ها ، فلاسک ها ، کتری ها ، لوله های آزمایش ، بست های آزمایشگاهی و سایر محصولات علمی استفاده می شوند . با مراقبت صحیح ، آن ها تقریبا هر نوع حرارتی که در کاربرد معمولی آزمایشگاهی به کار گرفته شود را تحمل می کنند .
شیشه بوروسیلیکات نسبت به تقریبا تمامی مواد به جز اسید هیدروفلوریک ، اسید فسفوریک و محلول های سوزش آور داغ قوی خنثی است . از بین این موارد اسید هیدروفلوریک جدی ترین تاثیر را بر روی این شیشه می گذارد ، حتی زمانی که غلظت آن بسیار کم و در حد بخش در میلیون است .
اسید فسفوریک و محلول های سوزش آور زمانی که سرد هستند مشکلی ایجاد نمی کنند ولی در دما های بالاتر ممکن است سبب خوردگی شوند . به عنوان مثال ، در مورد محلول های سوزش آور تا حداکثر غلظت 30 درصد آن ها را می توان با خیال راحت در دمای محیطی حمل کرد .

قیمت شیشه بوروسیلیکات ؛

برای اطلاع از قیمت شیشه بوروسیلیکات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است