قیف هایی که مخصوص استفاده در آزمایشگاه شیمیایی ساخته شده اند ، قیف شیشه ای آزمایشگاه نامیده می شوند . شکل های مختلفی از قیف شیشه ای آزمایشگاه به چشم می خورد که برای کاربرد های تخصصی از آن ها استفاده می شود . قیف شیشه ای آزمایشگاه صافی ، قیف های خاردار ( از نظر شکلی مشابه با گل های thistle ) ، و قیف شیشه ای آزمایشگاه چکاننده شیر هایی می باشند که امکان اضافه کردن آهسته ی یک مایع به فلاسک را فراهم می کنند . در رابطه با جامدات ، یک قیف شیشه ای آزمایشگاه گرد با یک تنه ی کوتاه و پهن شایسته تر می باشد و علت آن این است که به سادگی مسدود نمی شد . قیف های صافی ، بوخنر و قیف های Hirsch هنگام به کارگیری با کاغذ صافی ، به منظور حذف ذرات در مایع در فرآیندی به نام فیلتراسیون می توانند استفاده شوند . در رابطه با کاربرد هایی که در آن ها نیاز به دقت بیشتری می باشد ، در دو قیف آخر احتمال دارد کاغذ صافی با یک پودر شیشه ی متخلخل جایگزین شود . قیف های جدا کننده در استخراج مایع – مایع استفاده می شوند .

به علت خنثی بودن شیشه به نسبت فلزات و پلاستیک شاهد استفاده ی این ماده در کاربرد های آزمایشگاهی می باشیم . گرچه جنس ساخت قیف های پلاستیکی از پلی اتیلن غیر واکنشی می باشد و به منظور انتقال حلال های آبی به کار گرفته می شوند . پلاستیک معمولا در ساخت قیف های گرد استفاده می شود که در زمان استفاده ی معمولی در تماس با حلال قرار نمی گیرد .

شکل های مختلف قیف شیشه ای آزمایشگاه

  • قیف های ساده که در اندازه های گوناگون با داشتن گردن های بلند تر یا طویل تر به چشم می خورند .
  • قیف های صافی دارای گردنی می باشند که از نظر نازکی همانند با یک لوله ی موئین می باشند که سبب بالا رفتن میزان تاثیر کاغذ های صافی بوده و در نتیجه سرعت فرآیند صاف کردن را بالا می برند .
  • قیف های گرد یک گردن پهن و کوچک برای ریزش سریع پودر ها دارند .
  • قیف های جدا کننده به شکل گلابی می باشند . آن ها دارای یک کلاهک و یک گردن کوتاه هستند و یک شیر حتی به منظور خارج سازی مایعات دارند . استفاده از آن ها به منظور آهسته خارج سازی مایعات ترکیب نشدنی است . امکان درجه بندی آن ها نیز وجود دارد گرچه به شکل متداولی این امر دیده نمی شود .
  • قیف های Hirsch بیشتر به شکل قیف های نرمال می باشند و در قسمت انتهایی خود به منظور انجام فیلتراسیون سریع دارای سوراخ ها یا شیشه ی متخلخل می باشند .
  • قیف های چکاننده قیف هایی هستند استوانه ای شکل ، درجه بندی شده با داشتن لولا های شیشه ای مات مخروطی استاندارد . استفاده از آن ها معمولا به همراه یک تعادل دهنده ی فشار می باشد .
  • جنس ساخت قیف های بوخنر از پورسلین می باشد و یک صفحه از شیشه ی متخلخل یا پورسلین سوراخ شده دارند . استفاده از آن ها برای عمل فیلتراسیون تحت فشار کم با یک فلاسک بوخنر می باشد .
  • قیف فیلتراسیون داغ ، شکلی از قیف ها می باشد که کمتر به چشم می خورد و در آن قیف به وسیله ی یک مایع گرما دیده احاطه و پوشانده شده است .
  • قیف های چکاننده عبارت می باشند از قیفی سیلندری شکل ، درجه بندی شده با لولا های شیشه ای مات مخروطی استاندارد . از آن ها اغلب اوقات به همراه یک تعادل دهنده ی فشار استفاده می شود .
  • قیف Eco مجهز به یک درپوش محکم و درز بند می باشد تا سبب کاهش آلودگی شده و پیروی کننده از قوانین EPA و OSHA باشد .

دیدگاه ها بسته شده است