قفل هوا یا ایر لاک یک شیر یک طرفه برای هوا می باشد که معمولا در فرآیند تخمیر برای تنظیم فشار هوا و جلوگیری از انفجار ظرف بدلیل فشار بش از حد گاز های تولید شده از تخمیر به کار می رود

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع قفل هوا

 

عملکرد قفل هوا درست شبیه سوپاپ یکطرفه است. از یک طرف اجازه خروج گاز اکسید کربن حاصل از فرآیند تخمیر را می دهد ولی اجازه ورود دوباره هوا یا گاز را به محیط بشکه تخمیر را نمی دهد. این خروج بدلیل فشار گاز حاصل در محیط بشکه تخمیر انجام می شود و نیاز به نیروی محرکه دیگری برای خروج گاز غیر از فشار مختصر خود گاز را ندارد.

قفل هوا در انواع شیشه ای و پلاستیکی و سایز ها و اندازه های متنوع بسته به کاربردش ساخته می شود

 

کاربرد قفل هوا

از قفل هوا در آزمایشگاه برای تخمیر مواد قندی و مواد غذایی و محیط کشت ها و در آشپزی برای تخمیر سرکه ، خیارشور و ترشیجات یا در تولید آبجو و شراب در فرآیند استفاده می شود

 

روش کار با قفل هوا

یک سمت این قفل هوا حالت تیز و طرف دیگر آن مانند دودکش میباشد که برای استفاده بایستی بحالت عمودی و از سمت نوک تیز آنرا وارد ظرف مورد آزمایش نمود و برای آب بندی کامل میتوان از چوب پنبه و یا چسب های حرارتی در محل اتصال قفل هوا به ظرف مورد آزمایش استفاده نمود.

پس از آب بندی و قرار دادن قفل هوا در محل مربوطه بایستی مقداری آب داخل آن وارد نمود و برای اینکار با یک سرنگ با لیوان مقداری آب را از سمت دود کش مانند وارد آن مینماییم تا دو سیلندر پلاستیکی این قفل تا نیمه و یا کمی بیشتر از آب پر شده و عمل مسدود نمودن هوا انجام گیرد.

 

قیمت قفل هوا

جهت اطلاع از خرید یا قیمت قفل هوا می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع قفل هوا

 

دیدگاه ها بسته شده است