دستگاه لومینومتر یا تست سریع میکروبی که با نام میکروب سنج یا دستگاه تست آلودگی سطح نیز شناخته می شود جواب های تفسیر شده ساده‌ ای را برای سوالات مولکولی فراهم می کنند ، تکنولوژی این دستگاه ثابت شده و قابل اعتماد می باشد و چند دهه است که در آزمایشگاه ها استفاده می شود

دستگاه لومینومتر ( Luminometer ) ، یک روش سریع با کاربری آسان، صحت و دقت بالا است که با اندازه گیری میزان ATP در مدت زمان چند ثانیه، میزان میکروب، میکروارگانیسم و آلودگی در محیط و سطح یا محلول را اندازه گرفته و به صورت عدد در صفحه نمایش مشخص می کند تا بتوان فرایندهای پاک سازی را کنترل و نظارت نمود.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع لومینومتر

 

لومینومتر یا دستگاه تست آلودگی سطح چیست

دستگاه لومینومتر دستگاهی است که به روش ساده و آسان میکروب ها را در محیط های مختلف شناسایی می کند بدون نیاز به هزینه جهت تهیه دستگاههای گران قیمت و بدون نیاز به اتلاف وقت، زیرا این دستگاه در عرض چند ثانیه تعداد میکروبها و حتی نوع آنها را نیز تشخیص می دهد.

لومینانس متر یا لومینومتر در واقع دستگاهی است که میزان لومینانس یا درخشندگی در یک سطح را اندازه گیری می کند. انواع لومینانس متر ها غالبا از یک تجهیز جانبی استفاده می کنند که دارای یک لنز برای تشخیص و اندازه گیری میزان لومینانس سطح می باشد. سیگنال اندازه گیری از طریق سیم رابط به دستگاه لومینانس متر منتقل شده و در پردازنده دستگاه تجزیه و تحلیل می شود و بدین صورت مقدار درخشندگی سطح مورد اندازه گیری بر روی صفحه نمایش دیجیتال دستگاه نمایان می شود.

 

لومینانس چیست

لومینانس یا درخشندگی یا تراکم نور در نورسنجی ، معیاری است برای سنجش شدت نور در واحد مساحت در یک راستای مشخص که با واحد نیت اندازه گیری می‌شود. لومینانس بیانگر میزان نور عبوری از یک سطح ، یا گسیل‌یافته از آن ، در یک زاویهٔ فضایی مشخص است. به عبارت دیگر لومینانس را می توان شدت نور ساطع شده در واحد سطح دیده شده از یک جهت بخصوص تعریف نمود.هرچه درخشش بیشتر باشد ، نور در آن جهت متمرکز تر است. لومینانس معیاری است که بوسیله آن می توان میزان درخشان بودن یک سطح را مشخص نمود. در سیستم اس‌ آی (SI) واحد درخشندگی ، کاندلا بر متر مربع (cd/m۲) می باشد.

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع لومینومتر

 

اصول عملکرد لومینومتر

وقتی این دستگاه وارد آب می‌شود به اپراتور اجازه می دهند که بسیار سریع نمونه ها را در حالی آنالیز کنند که در فیلد خود در حال کار کردن هستند لومینول متر می‌تواند برای اندازه گیری نشانگر شیمیایی ATP استفاده شود این نشانگر یک ترکیب شیمیایی است که در تمام گونه های گیاهی حیوانی و میکروبی پیدا می شود

دستگاه لومینومتر زمانی که وارد آب می شود با محاسبه مقدار نور حاصل از واکنش ATP با آنزیم لوسیفراز می تواند میزان جمعیت میکروبی موجود در نمونه را نشان دهد این آنزیم همان آنزیمی است که دور کرمهای شب تاب را ایجاد می‌کند

 

دستگاه تست سریع میکروبی ( میکروب سنج )

دستگاه تست سریع میکروبی نوعی از دستگاه لومینومتر و از دستگاه های آزمایشگاهی است که جهت شناسایی باکتری، حفظ بهداشت و کنترل آلودگی به روش اندازه گیری آنزیم ها طراحی شده است، اساس کار دستگاه به این صورت است که داخل سوابهای آن آنزیمهایی وجود دارند که درون مایعی پایدار می باشند، این آنزیم ها در ترکیب با مولکول های ATP نمونه مورد نظر نوری ساتع می کند که توسط دستگاه اندازه گیری میشود که مقدار آن نشانگر میزان آلودگی یا تعداد میکروب موجود در نمونه است.

متد اندازه گیری و سنجش بر اساس اندازه گیری مقدار ATP با روش بایو لومینوسانس به دلیل حساسیت بالا و بازه وسیع دینامیکی ، موثرترین روش برای اندازه گیری ATP و مورد تایید اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای معتبر می باشد. واحد اندازه گیری این دستگاه Relative Light Units)RUL) توسط لومینومتر این دستگاه قابل ردیابی است و نشانگر میزان آلودگی می باشد. مزایای استفاده از این دستگاه برای مونیتور کردن سطح آلودگی، استفاده بسیار آسان و دربافت بسیار سریع نتیجه است بدین معنا که ظرف مدت کمتر از یک دقیقه عملیات نمونه گیری ، آماده سازی نمونه و مشاهده جواب تست روی دستگاه انجام می شود.

آنالیز سریع آلودگی سطوح و آب که به صرف تمیز به نظر رسیدن سطوح و آب ها در محیطهای مختلف چون بیمارستان ها و مراکز درمانی، تصفیه خانه ها، آزمایشگاه ها، فارمهای پرورش حیوانات و دامها و طیور، و … این سطوح و آب ها واقعا پاکیزه و عاری از میکروب نیستند! میکرو ارگانیسم ها، بیوفیلم و باقیمانده های بیولوژیکی با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست، لذا مونیتور کردن آلودگی از این طریق کافی نیست. از سوی دیگر صبر کردن برای رسیدن نتایج کشت و شمارش کلی و … دست کم 48 ساعت ما را به تاخیر در تصمیم گیری وا می دارد. اما دانش و فن آوری راه حلی سریع و قابل استناد برای غربال کردن آلودگی آب و سطوح در 15 ثانیه و تصمیم گیری درباره ادامه راه کنترل ابداع نموده اند. دستگاه های بیولومیسنت توان اندازه گیری سریع آلودگی سطوح و آب را توسط کیت های مخصوص داراست.

این دستگاه بسته به اینکه در چه محیطی اندازه گیری انجام میگیرد توسط سواب های مختلف امکان پذیر می باشد. کیتهای نمونه گیری دستگاه شامل سواب استریل و مواد لازم بسیار ارزان بوده و قابل نگهداری در شرایط محیط برای زمانهای کوتاه و در یخچال برای مدتهای طولانی می باشد.

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع لومینومتر

 

کاربرد لومینومتر (دستگاه تست سریع میکروبی)

کاربرد این دستگاه در بازرسی ضد عفونی بودن تجهیزات و ابزار های پزشکی در بیمارستان ، بازرسی و نظارت بر نظافت عمومی محیط بیمارستان، بازرسی و اطمینان از عدم آلودگی اتاق های عمل، نظارت بر بهداشت رستوران ها و آشپزخانه ها، کنترل بهداشت بر کترینگ های خطوط هوایی، بازرسی بهداشت در ظروف سرو غذا، نظارت بر فرآیند بسته بندی و میزان آلودگی در محصولات نهایی، بازرسی از خطوط تولید و سنجش آلودگی دستگاه ها، کنترل پاکیزگی در مواد اولیه قبل از تولید محصول، نظارت دقیق بر استریل بودن اتاق تمیز ، کنترل آلودگی در خطوط تولید و بسته بندی دارو میباشد.

برخی از کاربردهای لومینومتر تست سریع میکروبی به شرح زیر هستند :

  • سواب Aqua Snap: جهت شناسایی ATP در نمونه های مایع (حداقل به اندازه 100میکرولیتر).
  • در صنایع مختلف نظیر صنایع غذایی , دارویی , کشاورزی کاربرد دارد.
  • سواب Super snap: بیشترین دقت و بالاترین حساسیت در تشخیص باکتری , دقت این سواب 10 برابر بیشترازUltra Snap و 100 برابر بالاتر از دیگر Snapها می باشد، مناسب جهت انواع غذاها و نوشیدنی ها در نمونه های مختلف.
  • دستگاه اندازه گیری باکتری و کنترل آلودگی با دقت بالا وانجام تست های بیشمار.
  • سواب Ultra Snap: جهت شناسایی ATP در محیط های مرطوب و خشک و در نمونه های مایع.
  • سواب Micro Snap: جهت شناسایی و تشخیص نوع باکتری (Ecoli، Coliform) در نمونه های مختلف

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع لومینومتر

 

قیمت لومینومتر

برای اطلاع از قیمت دستگاه تست سریع میکروبی ( لومینومتر ) می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است