پتانسیومتر یک رزیستور سه ترمینالی ( سه پایانه ) است که یک اتصال چرخشی یا لغزشی دارد که یک تقسیم کننده ی ولتاژ قابل تنظیم به وجود می آورد . تنها اگر دو ترمینال به کار گرفته شوند ، در قالب یک رزیستور متغیر یا رئوستات عمل می کند.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

این ابزار اندازه گیری کننده یک پتانسیومتر نامیده می شود و الزاما یک تقسیم کننده ی ولتاژ محسوب می شود که برای اندازه گرفتن میزان پتانسیل الکتریکی ( ولتاژ ) به کار گرفته می شود و در نتیجه نام آن هم از همین جا نشات گرفته می شود .

این دستگاه ها به شکل متداول در بحث کنترل دستگاه های الکتریکی همانند با کنترل های صدا در تجهیزات صوتی به کار گرفته می شوند. عمل این دستگاه ها به واسطه ی مکانیسمی است که می توان به عنوان یک مبدل موقعیت ، به عنوان نمونه ، در یک دسته بازی ، از آن ها استفاده کرد . پتانسیومتر ها بسیار کم به منظور کنترل مستقیم میزان برق زیاد ( بیشتر از یک وات ) استفاده می شوند ، از آنجایی که برق پخش شده در این دستگاه قابل قیاس با برق در بار کنترل شده خواهد بود .

پتانسیومتر دیجیتالی

نوع دیجیتالی این دستگاه ( که گاهی اوقات digipot نامیده می شود ) یک دستگاه الکترونیکی به شمار می رود که عملکرد آن تقلیدی از انواع آنالوگ به شمار می رود . از طریق سیگنال های دیجیتالی ورودی ، مقاومت بین دو پایانه را می توان ، درست همانند با پتانسیومتر آنالوگ ، تنظیم کرد .

دو نوع پتانسیومتر عملکردی دیجیتالی اصلی به چشم می خورد : بی ثبات ( مستعد تغییر سریع و غیر قابل پیش بینی ) ، که موقعیت اصلی خودشان را اگر برق قطع شود از دست می دهند ، و معمولا به منظور تثبیت موقعیت در یک وضعیت حداقل استفاده می شوند و دارای ثبات که موقعیت اصلی و پایه ی خود را با به کار گیری مکانیسم ذخیره سازی مشابه با فلش مموری یا EEPROM حفظ می کنند .

جنبه های کاربردی پتانسیومتر

این ابزار بسیار کم به منظور کنترل مستقیم مقادیر آشکاری از برق ( بیشتر از یک وات ) استفاده می شود. در عوض از آن به منظور تنظیم سطح سیگنال های آنالوگ ( به عنوان مثال کنترل های صدا در تجهیزات صوتی ) ، و به عنوان ورودی های کنترل برای مدار های الکترونیکی استفاده می شود . به عنوان نمونه یک تیره کننده ی نور از یک پتانسیومتر برای کنترل سوییچ کردن ترایاک ( قطعه ‌ای الکترونیکی است که در صورت فعال ‌شدن می‌ تواند جریان الکتریکی را در هر دو جهت از خود عبور دهد ) و در نتیجه به شکل مستقیم کنترل میزان روشنایی لامپ ها ، استفاده می کند . پتانسیومتر های از پیش تنظیم شده استفاده ی فراوانی در صنعت الکترونیک دارند ، هر هنگام که بایستی در طول ساخت یا سرویس دهی تنظیماتی انجام داد .

کنترل صدا

مدل هایی که برای داشتن عملکرد نیاز به برق و نیروی کمی دارند ، هم خطی و هم چرخشی ، در تجهیزات کنترل صدا ، تغییر بلند بودن صدا ، تضعیف فرکانس و سایر مشخصه های سیگنال های صوتی ، به کار گرفته می شوند.

تلویزیون

از این دستگاه در گذشته به منظور کنترل میزان روشنایی تصویر ، کنتراست و پاسخ رنگی استفاده می شد .

کنترل حرکت

از این دستگاه می شود به عنوان دستگاه های برگرداننده ی موقعیت برای ایجاد کنترل ” چرخه ی بسته ” ، همانند با آن چه که در مکانیسم کنترل خودکار دیده می شود ، استفاده کرد .

مبدل ها (ترانس دیوسر ها )

پتانسیومتر ها هم چنین بسیار به عنوان قسمتی از یک مبدل جا به جایی به کار گرفته می شوند به این علت که ساختار غیر پیچیده ای دارند و می توانند سیگنال خروجی بزرگی به وجود آورند .

محاسبه

در کامپیوتر های آنالوگ ، از مدل هایی با دقت بالا به منظور اندازه گرفتن نتایج میانه به وسیله ی فاکتور های همیشگی مطلوب یا به منظور بر پا سازی شرایط آغازین برای انجام محاسبه ، به کار گرفته می شوند .

 

قیمت پتانسیومتر

برای اطلاع از قیمت پتانسیومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است