ارائه دهندگان این محصول


شرکت تجهیـــز یــار

شرکت تجهیـــز یــار

 

در دستگاه های آزمایشگاهی در زمان اندازه گیری، جذب و ایجاد مسیر برای عبور نور، از سل اسپکتروفتومتر استفاده می شود. کووت ها دو نوع مختلف دارند که گرد یا مربع می باشند. ترجیح بر این است که از نوع مربعی به جای گرد استفاده شود، چون در سطوح استوانه ای هنگاه عبور نور، بخاطر اثر انعکاس یا انحراف، مقداری از نور از بین می رود، ولی چون سل اسپکتروفتومتر های مربعی شکل سطوحی پهن دارند، میزان از بین رفتن نور خیلی کم است، مسیر نور نیز در کوت های مربعی ثابت می باشد و معمولا یک سانتی متر می باشد، ولی مسیر نور در سل اسپکتروفتومتر های گرد تغییر می کند چون حتماً این کووت ها گرد نبوده و ممکن است بیضی شکل باشد. این کووت های گرد باید یک دست و به طور مناسب در دستگاه قرار گیرند. از کووت هایی که به صورت یک دست ساخته شده اند به روش زیر میتوان استفاده کرد:

  1. باید غلطت ماده رنگی درون محلول را طوری انتخاب نمایید که بتوانید طول موج آن را با تقریب 50%T بخوانید.
  2. طول موج اختصاصی دستگاه را تنظیم و بلانک رفرانس را بر روی 100%T تنظیم کنید.
  3. یکی از سل اسپکتروفتومتر ها را با محلول پر کرده و %T را بخوانید.
  4. سپس محولول را در سل اسپکتروفتومتر خشک دیگری بریزید و %T آن را بخوانید.
  5. سل اسپکتروفتومتر ها را بچرخانید تا در بهترین حالت برای خواندن %T قرار گیرند، تا بتوانید نتیجه را با سل اسپکتروفتومتر اولیه مقایسه نمایید.
  6. توصیه می شود که بالای سطح سل اسپکتروفتومتر ها را علامت گذاری کنید تا به صورت درست در سل اسپکتروفتومتر قرار گیرند. این علامت گذاری ها میتواند در خواندن اطلاعات در آینده به شما کمک کنند.
  7. اختلاف بین کووت ها باید حداکثر تا 0.5%T باشد، اگر از این حد تجاوز شده باشد، باید لوله های نامناسب را دور ریخت.

 

در طیف مرئی بین 350 تا 700 نانومتر ترجیح بر این است که از کووت های پلاستیکی یا شیشه ای استفاده شود. کووت های شیشه ای نور ماورا بنفش را به خود جذب می نمایند، در نتیجه از این نوع کووت در طول موج های زیر 350 نانومتر نمی شود استفاده کرد. برای طول موج های ماوراء بنفش یعنی طول موج هایی بین 200 تا 400 نانومتر از سل اسپکتروفتومتر های کواتز یا سیلیکا ترکیب شده استفاده می شود.

تمیز کردن کووت ها پس از استفاده الزامی است و به هیچ وجه نباید در محلول های دترجنت آنها را گذاشت. باید این کووت ها را با دترجنت های ضعیف شست و بعد از آن آنها را با آب معمولی و آب دیونیزه آبکشی نمود و بر روی جا لوله ای پلاستکی به صورت وارونه قرار داد تا خشک گردند.

چگونه یکسان بودن سل اسپکتروفتومتر ها را ارزیابی نماییم؟

برای جلوگیری از اشکالات اندازه گیری کمیت ها در تکرارهای زیاد، ضروری است که کووت ها جذب نوری یکسانی داشته باشند.

برای ارزیابی یکسان بودن سل اسپکتروفتومتر ها، از آب مقطر استفاده کنید و سپس جذب نور در طول موج 550 نانومتر را خوانده و کووت هایی که بیش از 0.01± اختلاف دارند برای آزمایش استفاده نمیکنیم و یا با استفاده از محلول دیگری به نام سیان مت هموگلوبین است، طول موج 540 نانومتر را امتحان میکنیم و سل اسپکتروفتومتر هایی که بیش از 0.015 اختلاف جذب داشتن را در آزمایش بکار نمی بریم.

تا جایی که امکان دارد با یک سل اسپکتروفتومتر تمام اندازه گیری های بلانک، استاندارد و آزمایش ها صورت گیرد تا از هرگونه خطایی جلوگیری شود.

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است