حمام آب آزمایشگاهی و چیلر آزمایشگاهی ( خنک کنند ها ) از دستگاه های آزمایشگاهی برای گرم یا سرد کردن نمونه های مایع و حفظ دمای آن ها به صورت ثابت به کار گرفته می شوند . آن ها برای موادی ایده آل هستند که نمی توانند در معرض مستقیم با گرما قرار گیرند ، نظیر مایعات اشتعال پذیر یا مواد زیستی .
حمام های آب از ظرفی تشکیل شده اند که حمامی از مایع را تا دمای مورد نیاز سرد یا گرم می کنند . نمونه ها ، معمولا در ویال های شیشه ای ، داخل حمام برای سرد یا گرم شدن ، قرار داده می شوند .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

استفاده ی زیادی از حمام های آب و چیلر ها در محیط های آزمایشگاهی می شود ، و طیف وسیعی از آن ها با برند های مختلف وجود دارد . آن ها از حمام های آب ساده برای گرم کردن و حرارت دادن هستند تا واحد های گرم کننده و سرد کننده ی کنترل شده به صورت دیجیتالی با داشتن همزن و قابلیت لرزاندن ، مافوق صوت و یا به جریان در آوردن خارجی .
بعضی از مواردی مهمی که در زمان خرید یک حمام آب در نظر داشت در جدول 1 لیست شده اند .

این موارد شامل گزینه های زیر هستند :
• طیف دمایی
• یکنواختی حرارتی و پایداری
• ابعاد فضای کاری و ظرفیت
• توان
• ساختمان و کاور ها
• قابلیت های کنترلی
• لوازم جانبی
سیستم های اضافی شامل موارد زیر می شوند :
• سیستم های به جریان در آورنده ی خارجی
• حمام های آب لرزشی
• حمام های مافوق صوت ( اولترا سونیک )

 

جدول 1 – مواردی که موقع خرید بن ماری و حمام آزمایشگاهی باید در نظر داشت

با چه محدوده دمایی معمولا روزانه سر و کار دارم ؟ آیا گزینه ای برای اضافه کردن به یک واحد خنک کننده وجود دارد ؟ طیف دمایی
به چه دقتی نیاز دارم ؟ آیا اضافه کردن یک درپوش پایداری دمایی لازم را در اختیار من قرار می دهد ، یا به یک واحد همزننده نیاز است ؟ آیا دقت بیشتر ارزش هزینه ی بیشتر را دارد ؟ یکنواختی حرارتی و پایداری
با چه ظرفیتی معمولا روزانه سر و کار دارم ؟ ابعاد داخلی باید به چه نحو باشد ؟ ابعاد فضای کاری و ظرفیت
مدت زمانی که طول می کشد تا مورد استفاده ترین دمای مورد نظر من به حالت پایدار برسد ، چه مقدار خواهد بود ؟ توان
آیا نمونه های ساخته شده از فولاد ضد زنگ نسبت به گرد و غبار مقاومت دارند ؟ تمیز کردن آن ها ساده است ؟ کاور وجود دارد یا خیر ؟ ساختمان و کاور ها
پیش تنظیمات دمایی چه تعداد است ؟ آلارم های با صدای بلند یا نمایشگر های واضح برای کمک به جریان کاری آزمایشگاهی وجود دارد ؟ قابلیت های کنترلی
آیا واحد های قابل غوطه وری برای خنک کردن و به جریان در آوردن حرارت موجود هستند ؟ آیا طیفی از رک های سازگار موجود است ؟ لوازم جانبی

 

محدوده ی دمایی

محدوده ی دمایی وابسته به فناوری حرارت دهی و خنک کردن واحد و مایع استفاده شده در حمام ( جدول دو را مشاهده کنید ) است . برای حمام های آب ساده ، محدوده ی دمایی معمولا بیشتر از 5 درجه ی سانتیگراد تا 99.9 °C است .

 

جدول 2 – محدوده ی دمایی مایعات استفاده شده در حمام آب آزمایشگاهی

مایع محدوده ی دمایی متداول
50 درصد آب مقطر و 50 درصد گلایسول -25 تا +80 °C
آب مقطر +5 تا 99 °C
روغن +50 °C تا250 °C
مهره ای خشک -80 °C تا 180 °C

برای کاهش دادن دما به دمای محیطی یا کمتر ، لازم است که از یک چیلر استفاده کنید . اکثر چیلر ها دما را تا حدود –25 °C کم می‎ کنند ، ولی بعضی از تجهیزات ، نظیر GLACIER سری G50 سیرکوله های یخچالی فوق العاده دما پایین شرکت Thermo Fisher Scientific دمای نمونه ها را تا –50 °C کاهش می دهند . بسیاری از شرکت ها یک لوازک جانبی جداگانه سردکننده اراده می دهند که آن را می توان به حمام آب حرارتی برای افزودن قابلیت های خنک کنندگی اضافه کرد .

حمام های آب جوش دما را به 100 °C کاهش می دهند . حمام روغن دما بالا از شرکت Grant Scientific (Hillsborough, NJ) دارای یک محدوده ی دمایی کاری از +50 °C تا 260 °C است . حمام های بدون آب از مهره های فلزی خشک به جای یک مایع استفاده می کنند . این امر باعث می شود که جلوی آلودگی ساده تر گرفته شود و نیاز به قفسه یا رک ها حذف شود چون ظروف را به سادگی می توان با استفاده از خود مهره ها پشتیبانی کرد و مهره های شرکت Lab Armor (Cornelius, OR) دارای یک دمای کاری از –80 °C تا 180 °C هستند . به یاد داشته باشید که برای یک حمام خاص تنها از مایعات پیشنهاداتی توسط کارخانه ، استفاده کنید .

 

یکنواختی دمایی و پایداری حمام آزمایشگاهی

پیش نیاز برای یکنواختی و پایداری دما بستگی به کاربرد حمام آب آزمایشگاهی دارد . حمام های آب هم زده نشده به جریان های انتقال گرما تکیه دارند و در نتیجه هرگز درجه ی بالایی از یکنواختی دمایی را به دست نمی آورند . حمام های آب ساده ی هم زده نشده نظیر حمام های آب ارزان شرکت Thermo Fisher Scientific یکنواختی و پایداری دمایی ±0.2 °C در 37 °C را با یک کاور دارند و نوسانات اندک یکنواختی دمایی در طول مخزن باعث ایجاد مشکلی نخواهد شد .

یکنواختی دمایی بیشتر را می توان با استفاده از یک حمام آب هم زده شده به دست آورد . چنین حمام هایی از یک میدان مغناطیسی یا پمپ گردشی به منظور آشفته سازی مایع برای جلوگیری از گرادیان های دمایی ، استفاده می کنند .

حمام های آب ساده ی هم زده شده دارای دقت دمایی بالایی هستند . سری T100 شرکت Grant Scientific دارای پایداری ±0.05 °C و یکنواختی دمایی ±0.1 °C است . دقت دمای بیشتر به دنبال افزایش قیمت دیده می شود ، اکثرا به علت استفاده از دماسنج های گران قیمت که برای اندازه گیری دقیق نیاز هستند .

مدل TXF200 شرکت Grant Optima™ یکی از دقیق ترین حمام های آب موجود در بازار است ، با داشتن پایداری ±0.01 در 70 °C و یکنواختی حرارتی ±0.05 در 70 °C .

 

ظرفیت و ابعاد سکوی کار

 

ظرفیت حمام های آب و چیلر ها با هم بسیار متفاوت است . انتخاب یک حمام با اندازه ی مناسب بستگی به زمان لازم برای پایدارسازی دما ، هزینه ی برق لازم برای کار حمام و میزان فضای سکوی روی کار دارد که اشغال می کند .

 

مدل TW2 شرکت JULABO (Allentown, PA) دارای تنها 2 لیتر ظرفیت است و برای استفاده از تنها یک رک لوله ی آزمایش ساخته شده است . ابعاد آن فقط 17 در 16 در 26 سانتیمتر و وزن آن تنها 3.5 کیلوگرم است . در مقابل ، شرکت Parameter Generation & Control (Black Mountain, NC) یک حمام آب 50 گالنی ارائه می دهد که دارای قابلیت های به گردش در آوردن خارجی است . در زمان انتخاب ظرفیت یک حمام آب ، ابعاد داخلی و هم چنین حجم نهایی را بررسی کنید تا بتوانید مطمئن شوید که این واحد تعداد نمونه های مورد نیاز شما را در خود جا می دهد .

 

توان حمام آزمایشگاهی

توان حمام آب سرعت گرم و سرد کردن را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه مدت زمانی که طول می کشد حمام قبل از امکان استفاده از آن ، به حالت پایدار برسد . نمودار های گرادیانی تولید کننده را برای بررسی سرعت گرم و سرد شدن مشاهده کنید . شرکت PolyScience نمودار عملکرد گرم و سرد شدن حمام گردشی خود را به صورت آنلاین منتظر کرده است و این سرعت را برای حمام های با ظرفیت های مختلف نشان داده است . یک حمام گردشی شرکت PolyScience در شکل 1 نشان داده شده است .

 

کاور ها و کیفیت ساخت حمام آزمایشگاهی

شیوه ی ساخت حمام آب هزینه ، عملکرد و دوام آن را تحت تاثیر قرار می دهد . بعضی از حمام های آب ساده از پلاستیک ساخته شده اند ، قیمت آن کم است ولی برای به جوش آوردن مایعات مناسب نیستند . اکثر واحد ها از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند .

کیفیت ساخت با دوام و با کیفیت باعث طولانی تر کردن عمر حمام می شود . شما می توانید انتظار داشته باشید حمام تان تا 5 سال دوام آورد ، ولی اگر به خوبی تحت مراقبت باشد ، این مدت به 10 سال افزایش خواهد یافت .

زمانی که یکنواختی و پایداری حرارتی مهم است ، یا به دما های بالایی نیاز است ، مهم است که حمام دارای یک کاور باشد .

قابلیت های کنترلی حمام آزمایشگاهی

حمام های آب ساده دارای قابلیت های کنترلی آنالوگ هستند . مدل های دیجیتالی دارای دقت بیشتری بوده و فرصتی برای داشتن زمان های از پیش تنظیم شده در اختیار کاربر قرار می دهند .

بعضی از شرکت ها آلارم های قابل شنیدنی را در سیستم لحاظ می کنند که به دنبال فراتر رفتن دمای حمام از دمای از پیش تنظیم شده به صدا در می آیند .

حمام های آب شرکت JHULABO دارای هشدار هایی برای کار های نظارت نشده هستند نظیر نمایشگر های ال ای دی روشن که می توان از آن طرف آزمایشگاه آن ها را دارد ، به علاوه ی حفاظت از خشک شدن با یک آلارم نوری و قابل شنیدن .

لوازم جانبی حمام آزمایشگاهی

بسیاری از شرکت ها واحد های گردشی یا خنک کننده با قابلیت غوطه وری را ارائه می دهند که می توان آن ها را به حمام های آب حرارتی استاندارد اضافه کرد . بررسی کنید که فروشنده طیف سازگاری از رک ها را برای ظرفیت حمام آب انتخابی شما ارائه می دهد یا خیر . رک ها معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند . رک های شناور پلی فومی نیز دیده می شوند که باعث می شوند استفاده از لوله های آزمایش با اندازه های متفاوت در همان مخزن ، ساده تر باشد .

 

سیستم های اضافه

سیستم های گردشی خارجی

حمام های آب گردشی خارجی به منظور استخراج مایعات با دمای کنترل شده به یک سیستم بسته ی خارجی نظیر فوتومتر ، رفراکتومتر یا ویسکومتر ، استفاده می شوند . این حمام آب به عنوان یک مخزن استفاده می شود و مایع دارای دمای کنترل شده به نمونه پمپ می شود .

 

حمام های آب لرزشی

حمام های آب لرزشی ، که با نام حمام های آب متقابل نیز شناخته می شوند ، معمولا در کاربرد های زیستی نظیر هیبریداسیون و کشت باکتری یا سلول استفاده می شوند . لرزش از طریق عملکرد آهن ربا های قوی به دست می آید . یک محدوده PRM متداول 200 تا 200 است ، با یک محدوده دمایی +5 تا 99 °C . بعضی از شرکت ها یک سکوی لرزشی مستقل ارائه می دهند که آن را می توانید به حمام آب استاندارد تان اضافه کنید . بعضی از سکو های لرزشی گزینه ای برای انتخاب عمل لرزشی قطبی یا خطی در اختیار اپراتور می گذارند . سایرین امکان تنظیم طول ضربه را فراهم می کنند .

 

حمام های اولترا سونیک ( مافوق صوت )

حمام های اولترا سونیک به طور کلی برای تمیز کردن با عملکرد بالای تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شوند ، ولی از آن ها در فروپاشی سلولی ، گاز زدایی ، آوا شیمی ( sonochemistry ) و حل مایع نیز استفاده می شود . یک حمام آب خوب اولترا سونیک دارای کنترل دقیق فرآیند زمان ، دما ، فعالیت اولترا سونیک ، گاز زدایی و توان است .

 

 

قیمت حمام آب آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت بن ماری یا حمام آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است