کالیبراسیون فرآیند پیدا کردن روابط بین دو کمیت است که مجهول می باشند ( زمانی که مقادیر قابل اندازه گیری عدد مشخصی برای مقدار در نظر گرفته شده ندارند یا هدف پیدا کردن یک استاندارد برای آن مقدار است ) . زمانی که یکی از مقادیر مشخص است و تشخیص یا تنظیم آن توسط یک دستگاه صورت گرفته ، اندازه گیری دیگر به شبیه ترین شکل ممکن با دستگاه اول ، با استفاده از یک دستگاه ثانویه صورت می گیرد . مقادیر قابل اندازه گیری ممکن است در دو دستگاهی که با هم مشابه هستند فرق داشته باشند . این دستگاه با صحت شناخته شده یا اختصاص داده شده استاندارد نامیده می شود . دستگاه ثانویه یک واحد تحت تست ، ابزار تست یا هر نوع نام دیگری را دارد که به دستگاه تحت کالیبراسیون داده می شود . کالیبراسیون معمولا اشاره به عمل ارزیابی و تنظیم دقت و صحت تجهیزات اندازه گیری دارد . هدف از کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی ابزار حذف یا کاهش خطای قرائت های یک دستگاه در طول یک طیف برای تمامی ارقام پیوسته است .

  • دقت ، درجه ای است که در آن اندازه گیری های تکراری تحت شرایط تغییر نیافته همان نتایج را نشان می دهند .
  • صحت ، درجه ای از نزدیک بودن اندازه گیری های یک مقدار به رقم صحیح واقعی اش است .

به همین منظور ، استاندارد های مرجع با مقادیر شناخته شده برای نقاط گزینشی تحت پوشش قرار داده ی طیف مورد نظر با ابزار مورد نظر اندازه گیری می شوند . سپس یک رابطه ی تابعی بین مقادیر استاندارد ها و اندازه گیری های مرتبط ، شکل می گیرد .

به شکل کلی انجام کالیبراسیون در دو حالت است :

  • ابزاری که نیاز به اصلاح خطا دارند : ابزار در همان واحد های مشابه با استاندارد های مرجع خوانده می شوند . هدف کالیبراسیون کشف و از بین بردن هر گونه خطایی در ابزار مرتبط با واحد مشخص شده ی اندازه گیری است . به عنوان مثال ، مقادیر اندازه گیری سیستم های تصویر برداری نوری از پهنای خطوط روی نیمه هادی ها در میکرو متر ها ، واحد مورد نظر ، خوانده می شود . با این وجود ، این ابزار بایستی با مقادیر برابر با استاندارد های مرجع کالیبره شوند اگر اندازه گیری های پهنای خط در این صنعت با هم دیگر هم خوانی دارد .
  • ابزاری که اندازه گیری های آن ها به عنوان یک جانشین برای دیگر اندازه گیری ها عمل می کنند : این ابزار در واحد های مختلف به نسبت استاندارد های مرجع ، مقادیر را قرائت می کنند . هدف این کالیبراسیون تبدیل قرائت های ابزار به واحد های مورد نظر است . یک نمونه اندازه گیری های انجام شده با دانسیتومتر است که به عنوان جانشینی برای اندازه گیری های غلظت تابشی عمل می کند . به همین منظور ، استاندارد های مرجع در چندین سطح غلظت مختلف تابش داده می شود و سپس توسط رادیومتری اندازه گیری می شود . همان استاندارد های مرجع توسط دانسیتومتر اندازه گیری می شود . نتایج کالیبره شده قرائت های دانسیتومتر در آینده از دستگاه های پزشکی در تصمیم گیری در رابطه با استریل بودن دستگاه در سطح قابل قبولی از تابش ، دخیل است .

 

قیمت کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت کالیبراسیون دستگاههای آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است