اگر بخواهیم محلول بافر ( یا به عبارت دقیق تر محلول pH ، یا بافر یون هیدروژن ) را تعریف کنیم باید بگوییم محلولی آبی است که از ترکیبی از اسید ضعیف و باز ترکیبی اش و یا بر عکس شکل گرفته است .

 

مشاهدۀ قیمت انواع محلول بافر

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات PH متر

pH آن هنگامی که میزان کم یا متوسطی از اسید یا باز قوی به آن افزوده شود تغییر پیدا می کند و در نتیجه از آن به منظور ممانعت از تغییرات pH یک محلول استفاده می شود .محلول های بافری به عنوان روشی به منظور حفظ pH در یک حجم نسبتا ثابت در یک محدوده ی وسیعی از موارد کاربردی شیمیایی استفاده می شوند . تعداد زیادی از فرم های حیات تنها در یک محدوده نسبتا کمی از pH موفق می باشند ( یعنی امکان ادامه ی زندگی خود را دارند ) ، در نتیجه استفاده از یک محلول بافر به منظور نگه داشتن یک pH ثابت می باشد . از نمونه محلول های بافری که در طبیعت یافت می شوند می توان خون را نام برد .

کاربرد های محلول بافر

ضرورت محلول های بافری به منظور نگه داشتن مقدار صحیحی از pH برای آنزیم ها در بسیاری از ارگانیسم ها می باشد . تعداد متعددی از آنزیم ها فقط تحت شرایط بسیار دقیقی عملکرد دارند ، یعنی اگر pH از یک حد باریکی خارج شود ، سرعت کار آنزیم ها به دنبال آن آهسته یا متوقف شده و در نتیجه طبیعت آن ها نیز ممکن است تغییر یابد . در تعداد متعددی از موارد این امر می تواند سبب غیر فعال سازی فعالیت کاتالیزوری آن ها به صورت همیشگی شود . یک محلول بافر اسید کربنیک و بی کربنات که در پلاسمای خون به چشم می خورد ، سبب می شود که pH بین 7.35 و 7.45 حفظ شود .

در حوزه های صنعتی ، استفاده از محلول های بافری در فرآیند های تخمیری و در برقراری شرایط صحیح برای رنگ های استفاده شده در الیاف رنگی می باشد . هم چنین در آنالیز شیمیایی و کالیبراسیون pH متر ها به کار گرفته می شوند .

تعداد غالب نمونه های زیستی که در تحقیقات به کار گرفته می شوند در بافر ها ساخته شده اند ، به خصوص محلول نمکی بافری شده ی فسفات در pH 7.4 .

شکل های مختلف محلول بافر

عموما دو نوع بافر وجود دارد ، بافر اسیدی و بافر بازی .

بافر اسیدی

  • بافر اسیدی از یک محلول بافر حاوی مقدار متعددی از اسید ضعیف و نمک آن با یک باز قوی شکل می گیرد ، بنابراین عنوان بافر اسیدی به آن داده می شود . چنین محلول های بافری دارای pH اسیدی یعنی کمتر از 7 می باشند .

pH بافر اسیدی به وسیله ی معادله ی زیر به دست می آید :

pH = pKa + log ( salt / acid )

که در این معادله Ka عبارت می باشد از محتوای تفکیک اسیدی اسید ضعیف .

بافر بازی

  • در تعریف به بافری بازی گویند که از یک محلول بافری حاوی مقادیر نسبتا متعددی از باز ضعیف به همراه نمک آن با یک اسید قوی تشکیل شده باشد و در نتیجه نام آن محلول بافر بازی می باشد . pH چنین بافر هایی بازی یعنی بیشتر از 7 می باشد .

pH بافر بازی به وسیله ی معادله ی زیر حاصل می شود :

pOH = pKb + log ( salt / base )

که در این معادله Kb عبارت می باشد از محتوای تفکیک بازی باز ضعیف .

نام این معادله ها معادله ی هندرسون می باشد .

 

مشاهدۀ قیمت انواع محلول بافر

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات PH متر

 

قیمت بافر ph

برای اطلاع از قیمت محلول بافر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است