محیط کشت باکتری عبارت از مایع یا ژلی می باشد که تخصیص به پشتیبانی از رشد سلول ها یا میکرو ارگانیسم ها یا گیاهان خرد نظیر خزه Physcomitrella patens می یابد . شکل های گوناگونی از محیط های کشت برای انواع متفاوتی از سلول ها به چشم می خورد .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

محیط کشت بر دو نوع مهم می باشد

آن دسته از محیط های کشتی که به منظور کشت سلول ها استفاده می شوند که نشات گرفته از انواع خاص سلول گیاهی یا جانوری می باشند و محیط های کشت میکرو بیولوژیکی که به منظور رشد میکرو ارگانیسم ها همانند با باکتری و مخمر به کار گرفته می شوند . متداول ترین نوع محیط کشت مخصوص میکرو ارگانیسم ها پلیت های نوع آگار و نوترینت برات می باشند که نوع تخصصی به شمار می روند که اغلب اوقات برای رشد محیط کشت سلولی یا میکرو ارگانیسمی الزامی می باشند . تعدادی از ارگانیسم ها در غالب ارگانیسم های سخت گیر به سبب پیش نیاز های پیچیده ی تغذیه ای که دارند نیاز به محیط هایی دارند که تخصصی باشند . ویروس ها به عنوان نمونه پارازیت های درون سلولی محصوری به شمار می روند و نیاز به نوع حاوی سلول های زنده دارند .

شکل های مختلف محیط کشت

متداول ترین نوعی که برای میکرو ارگانیسم ها به کار گرفته می شود عبارت می باشد از برات نوترینت ( محیط ماده ی مغذی مایع ) یا نوع LB ( برات لیزوژنی ) . محیط های کشت مایع اغلب اوقات با آگار ترکیب شده و توسط دیسپنسر استریل درون پتری دیش ها به منظور جامد شدن ریخته می شوند . این آگار پلیت ها یک محیط کشت جامد به وجود آورده که کشت میکروب ها را روی آن می توان انجام داد . آن ها به شکل جامد باقی می مانند چون باکتری های بسیار کمی قادر به تجزیه ی آگار می باشند ( به جز تعدادی از گونه ها در گونه های زیر : سیتوفاگا ، فلاوو باکتریوم ، باسیلوس ، پسودومونا و آلکالیژنس ) . باکتری هایی که در این محیط رشد پیدا می کنند اغلب اوقات سوسپانسیون های کلوئیدی شکل می دهند . اختلاف بین محیط های استفاده شده برای کشت سلول و آن هایی که برای کشت میکرو بیولوژیکی به کار گرفته می شوند این می باشد که سلول ها از ارگانیسم های کامل گرفته شده اند و در محیط کشتی رشد داده می شود که بدون افزودن به عنوان نمونه هورمون ها یا فاکتور های رشد که معمولا در محیط زنده دیده نمی شوند قادر به رشد نیستند . در رابطه با سلول های جانوری ، این قضیه با افزودن سرم خون یا یک سرم سنتزی اضافه شده به محیط رفع می شود . در مورد میکرو ارگانیسم ها ، چنین محدودیت هایی به چشم نمی خورد ، به این علت که آن ها اغلب ارگانیسم هایی تک سلولی می باشند . یک تفاوت مهم دیگر عبارت از این می باشد که سلول های جانوری در محیط کشت اغلب اوقات بر روی سطح همواری که به آن اتصال دارند رشد می کنند و به یک شکل مایع فراهم شده است که سلول ها در بر می گیرند . در مقابل ، باکتری هایی همانند با ای کلای قادر به این هستند که در یک محیط کشت جامد یا مایع رشد پیدا کنند .

 

 

قیمت محیط کشت

برای اطلاع از قیمت محیط کشت آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است