چندین قرن است که دانشمندان از میکروسکوپ ها استفاده می کنند و استفاده از آن ها امروزه به نسبت گذشته بیشتر شده است . میکروسکوپ های نوری متداول ترین نوع میکروسکوپ پیدا شده در یک آزمایشگاه استاندارد هستند . آن ها از لنز های نوری برای بزرگنمایی تصویر ایجاد شده با عبور دادن موجی از بین نمونه یا تصویر انعکاس شده توسط نمونه ، استفاده می کنند .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع میکروسکوپ
 

 

بزرگنمایی معمولی را می توان توسط یک میکروسکوپ نوری در طیف نور مرئی تا حداکثر 1500 برابر ، با محدوده دقتی در حدود 0.2 میکرو متر ، به دست آورد . دقت بر اساس طول موج تابش استفاده شده محدود می شود . دقت فضایی یک میکروسکوپ نوری را می توان با استفاده از یک نور با طول موج کوتاه تر ، از جمله تابش ماورای بنفش ، بهبود بخشید .

 

انواع میکروسکوپ نوری آزمایشگاهی

میکروسکوپ های مدرن در دو نوع وجود دارند : عمودی و معکوس ، اما متداول ترین نوع آن ها نوع عمودی است

میکروسکوپ عمودی Upright Microscopes

یک میکروسکوپ عمودی دارای سیستم روشن سازی زیر سینی است و بالای آن سیستم عدسی ها قرار گرفته است .
میکروسکوپ های رومیزی میکروسکوپ های پر کاربردی در آزمایشگاه محسوب می شوند . آن ها طیف وسیعی از کاربرد ها در علوم زیست دارویی ، فلز کاری و صنعتی دارند .

میکروسکوپ اینورت یا معکوس Inverted Microscopes

میکروسکوپ معکوس برای بررسی نمونه های ضخیم ، نظیر سلول های کشت یافته و پتری دیش ها مناسب هستند چون لنز ها می توانند بیشتر به انتهای پتری دیش یعنی محل رشد سلول ها ، نزدیک شوند .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع میکروسکوپ
 

انتخاب میکروسکوپ مناسب

ما با این وعده شروع می‎ کنیم که خرید یک میکروسکوپ باید کاری لذت بخش باشد . با توجه به این صحبت ، زمان انتخاب یک میکروسکوپ باید موارد زیادی را در نظر داشت . فرآیند خرید یک میکروسکوپ می تواند اندکی ترسناک باشد . علاوه بر این ، طیف وسیعی از میکروسکوپ ها از نظر کیفیت در بازار وجود دارند از میکروسکوپ های ارزان پلاستیکی گرفته تا مدل های ژاپنی و آلمانی که گران قیمت ترین هستند .
بنابراین ، این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در زمان خرید یک میکروسکوپ تصمیم آگاهانه تر و کامل تری بگیرید .
ما به شما پیشنهاد می کنیم در زمان مطالعه ی این راهنما به بخش فرهنگ لغات اصطلاحات میکروسکوپ مراجعه کنید .
قبل از این که شروع کنیم ، شما بایستی بدانید که تمامی نکات مطرح شده در این مقاله به میکروسکوپ نوری اشاره دارد ، میکروسکوپی که دارای یک منبع نوری داخلی است . انواع دیگری از میکروسکوپ ها نیز وجود دارد ، نظیر نوع الکترونی یا ماورای بنفش ، ولی آن ها به شکل بارزی قیمت بیشتری داشته و معمولا در کاربرد های علمی یا تجاری استفاده می شوند .

میکروسکوپ نوری مناسب

میکروسکوپ ها برای استفاده در کاربرد های مختلفی ساخته می شوند . مهم است اطمینان داشته باشید که میکروسکوپی بخرید که با نیاز های خاص شما همخوانی داشته باشد . شما باید از سه اصل اطلاع داشته باشید :
ابتدا ، یک میکروسکوپ نوری دارای دو منبع بزرگنمایی است . اولین منبع از طریق لنز های آبجکتیو است . منبع دوم از طریق لنز های چشمی است . با ضرب کردن توان لنز های آبجکتیو در لنز های چشمی میزان بزرگنمایی کلی یک میکروسکوپ به دست می آید .
به عنوان مثال ، لنز های چشمی استاندارد دارای توان بزرگنمایی 10x هستند ، زمان استفاده از لنز های آبجکتیو 100x ، میزان کل بزرگنمایی 1000x خواهد بود . مورد دوم ، که شاید مهم ترین اصل نیز باشد ، این است که گول سطح بزرگنمایی بالا را نخورید . اکثریت کاربرد هایی که شامل استفاده از میکروسکوپ های نوری می شوند نیاز به سطوح بزرگنمایی کمتر از 60x دارند ! مورد سومی که باید بدانید این است که به یک میکروسکوپ استریو ( استریو میکروسکوپ ) یا ترکیبی نیاز دارید .

میکروسکوپ ترکیبی یا استریو ؟

میکروسکوپ ها در دو دسته ی اصلی قرار می گیرند : ترکیبی یا استریو که اغلب اوقات از آن ها به ترتیب با عنوان های توان بالا و توان پایین یاد می شود .

میکروسکوپ ترکیبی Compound Microscope

اگر نمونه های ” کوچکتری ” نظیر نمونه های خونی ، باکتری ها ، نمونه گرفته شده از دریاچه ، ارگانیسم های آبی و غیره را مشاهده می کنید نیاز به یک میکروسکوپ از نوع ترکیبی دارید . علت آن است که چنین نمونه هایی نیاز به توان بیشتری از بزرگنمایی دارند تا بتوانید جزئیات را مشاهده کنید . به همین دلیل ، از یک میکروسکوپ ترکیبی به عنوان یک میکروسکوپ توان بالا یاد می کنند . معمولا ، یک میکروسکوپ ترکیبی دارای 3 تا 5 لنز آبجکتیو با قدرت بزرگنمایی 4x تا 100x است . با فرض این که لنز های چشمی 10x و آبجکتیو 100x باشند ، چنین میکروسکوپی دارای بزرگنمایی کلی 1000x است . میکروسکوپ های ترکیبی هم چنین سیستم های ادغامی ( یکپارچه ای ) محسوب می شوند یعنی بدنه ی میکروسکوپ و قاعده ی آن به شکل یک سیستم یکپارچه هستند .
زمانی که می خواهید میکروسکوپ ترکیبی را انتخاب کنید ، هم چنین بایستی نیاز به یک میکروسکوپ دو چشمی ، تک چشمی یا سه چشمی را در نظر داشته باشید .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع میکروسکوپ
 

در زمان تصمیم گیری برای خرید این میکروسکوپ 4 عامل دخیل هستند :

1- بزرگنمایی میکروسکوپ : میکروسکوپ های تک چشمی به شکل موثری بزرگنمایی کلی تا 1000x دارند . برای بزرگنمایی بیشتر ، نیاز به یک میکروسکوپ دو چشمی است .

2- راحتی میکروسکوپ : از نظر اکثر افراد میکروسکوپ های دو چشمی شکل هندسی بهتری داشته و استفاده از آن ها به نسبت مدل تک چشمی راحت تر است . از طرف دیگر ، از نظر افراد جوان استفاده از مدل تک چشمی ساده تر است .

3- قیمت میکروسکوپ : با آن که قیمت ها نزدیک به هم هستند ، ولی معمولا مدل تک چشمی ارزان ترین و مدل سه چشمی گران قیمت ترین است .

4- کاربرد میکروسکوپ : اکثر میکروسکوپ های تک چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی نیستند ، صفحه ای که برای کاربرد های تخصصی تر مفید است . اکثر میکروسکوپ های دو چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی هستند و مدل سه چشمی معمولا زمانی استفاده می شود که یک پورت ( مخرج ) سوم ( سه چشمی ) برای میکرو فوتوگرافی نیاز است .

میکروسکوپ استریو Stereo Microscope

برای مشاهده ی نمونه های بزرگتر نظیر حشرات ، کرم ها ، برگ ها ، صخره ها ، سنگ های گرانبها و غیره نیاز به استفاده از یک میکروسکوپ استریو دارید . معمولا ، چنین میکروسکوپی نیاز به توان کمتری دارد در نتیجه بزرگنمایی آن در محدوده 6.5 تا 45x قرار می گیرد . بنابراین از آن ها به عنوان میکروسکوپ های توان پایین یاد می کنند . در تعریف ، یک میکروسکوپ استریو حداقل دارای دو عدسی چشمی ( دوچشمی ) است و یک تصویر سه بعدی از نمونه فراهم می کند . این نوع میکروسکوپ ها در دو مدل دیده می شوند : توان دوگانه یا زوم دوگانه . در مدل اول ، میکروسکوپ دارای دو گزینه برای بزرگنمایی ، به عنوان مثال 20x تا 40x است . در یک میکروسکوپ زومی ، یک محدوده زوم مداوم از پایین ترین تا بالاترین توان وجود دارد . به عنوان مثال از 6.5 تا 45x .
همانند با میکروسکوپ های ترکیبی ، میکروسکوپ های استریو هم چنین برای اهداف عکاسی مدل سه چشمی را دارند . میکروسکوپ های استریو می توانند میکروسکوپ های یکپارچه ، یا اغلب اوقات، ماژولی باشند یعنی بدنه ی آن ها را می توان با قاعده های مختلفی سرهم بندی کرد .
برای اکثر افراد ، یک سیستم یکپارچه مناسب است . بعضی از کاربران نیاز به میکروسکوپ هایی با بخش انتهایی ( قاعده ی ) تخصصی هستند نظیر پایه های آزاد که برای کاربرد هایی نظیر بررسی PCB یا کاربرد های حکاکی استفاده می شود .

کیفیت میکروسکوپ

حال که نوع میکروسکوپ مورد نیاز خود را شناسایی کرده اید ، چندین عامل دیگر را باید در نظر داشته باشید که مهم ترین آن ها کیفیت است . کیفیت به خصوص جنس ساخت ، لنز ها و نورانی سازی را شامل می شود . ما هر کدام از آن ها را بررسی خواهیم کرد .

a ) کیفیت ساخت

اکثر افراد بر این باور هستند که قیمت بالاتر به معنای کیفیت بهتر است . این قضیه درست است ، ولی تا زمانی که به مواردی نظیر ماشین اشاره داشته باشید . همانند با ماشین ، بهترین میکروسکوپ نوری در جهان قیمت بسیار بالایی دارد . چندین میکروسکوپ با برند های معروف ژاپنی و آلمانی موجود هستند که در این دسته قرار می گیرند . گرچه ، همانند با ماشین های فراری ، اکثر افراد نمی توانند از عهده ی خرید آن ها بر آیند و نیاز به این سطح کیفیت ندارند .
به طریق مشابه ، انواع میکروسکوپ های با کیفیت و قیمت پایینی به چشم می خورد از انواع مدل های اسباب بازی پلاستیکی گرفته تا مدل های ارزان وارداتی . اکثر این مدل ها از مواد با کیفیت پایین ساخته شده اند در نتیجه حداقل کیفیت را دارند و به احتمال زیاد خیلی سریع خراب شوند . از خطر خرید چنین میکروسکوپ هایی به سادگی می توان با خرید یک میکروسکوپ از فروشنده ی معتبر ، دوری کرد .
به نظر ما ، مدل های معقول و با کیفیتی از میکروسکوپ ها وجود دارند که دارای لنز های عالی هستند ، ولی نه قیمت بالایی دارند نه از برند مشهوری هستند . به عبارت دیگر ، نظیر ماشین ها ، بسیاری از میکروسکوپ هایی که امروزه ساخته می شوند قصد دارند کیفیتی نظیر برند های مشهور داشته باشند ، ولی بدون این که نظیر آن ها ” پر زرق و برق ” باشند یا از سوی یک برند معروف و گران قیمت ساخته شده باشند ! میکروسکوپ های Omano ما در این دسته قرار می گیرند . آن ها با یک موتور عالی ( با لنز های با کیفیت بالا ) ساخته شده اند ، یک طراحی آرگونومیک بی نظیر برای راحتی استفاده دارند و برای کاربرد های روزمره مناسب هستند ( سریعا خراب نمی شوند ) . شاید Omano را بتوان تویوتای دنیای میکروسکوپ ها دانست !
موردی که در چنین میکروسکوپ هایی فورا دیده می شود عناصر طراحی نظیر استفاده از آلیاژ های محکم فلزی ، منشور های با کیفیت بالا به جای آینه ها و دیافراگم های چشمی است و نه دیافراگم های نوع صفحه ای است .

b) کیفیت عناصر چشمی ( نوری )

کیفیت عناصر چشمی ( نوری ) تا حد زیادی وابسته به کیفیت لنز های آبجکتیو و در درجه ی دوم ، وابسته به کیفیت لنز های چشمی است . لنز های با کیفیت آبجکتیو با کیفیت خوب ترجیحا لنز های بی رنگ هستند . یک لنز بی رنگ لنزی است که با توجه به اصلاح این حقیقت ساخته می شوند که رنگ های مختلف از بین لنز های شیشه ای ، خمیده در زوایای مختلف ، منعکس می شوند . در فرآیند ” اصلاح رنگ ” میکروسکوپ یک تصویر به شکل بارزی با کیفیت بهتر و ” هموارتر ” از نمونه ایجاد می کند .
گرچه ، با آن که لنز های آبجکتیو بدون رنگ اکثر کاربران را خوشحال خواهد کرد ، بعضی از کارشناسان با نیاز های تخصصی تر نیاز به لنز های با کیفیت بهتری دارند که از نمونه تصاویر هموارتر با انحراف های کمتر در مقایسه با لنز های بدون رنگ ، ایجاد می کنند . این دسته از کاربران نیاز به لنز های آبجکتیو نوع Plan یا semi-plan دارند . نوع اول این لنز ها ، الزاما ، ” لنز های بی نقصی ” هستند که معمولا برای تحقیقات پیچیده ی زیستی نیاز هستند ، و از نظر قیمتی دو برابر لنز های آبجکتیو بدون رنگ قیمت دارند .
در نهایت ، استفاده از آن ها برای کسب این اطمینان مفید است که لنز های آبجکتیو از نظر DIN سازگاری داشته باشند . با آن که DIN (Deutsch Industrie Norm ) شاخصی برای کیفیت نیست . لنز های آبجکتیو DIN از این نظر مفید هستند که امکان تعویض آن ها از یک میکروسکوپ سازگار DIN با دیگری وجود دارد . به عبارت دیگر زمانی که یک لنز آبجکتیو را از دست می دهید یا خراب می شود ، به راحتی می توانید آن را تعویض کنید ، به جای این که بخواهید یک میکروسکوپ جدید بخرید .
به عنوان یک قانون کلی ، در رابطه با لنز های چشمی ، هرچه لنز چشمی وسعت بیشتری داشته باشد مشاهده ی نمونه آسان تر می شود . به دنبال لنز های چشمی از نوع میدان باز ( WF ) یا میدان فوق العاده باز ( SWF ) باشید . ولی توجه داشته باشید که وسعت لنز ها ، خود باعث کاهش نسبت اندازه ی توان بزرگنمایی خواهد شد . به عبارت دیگر ، لنز های چشمی با توان بالا دارای مخرج های چشمی کوچکتر هستند .

روشن سازی و منبع نوری میکروسکوپ ( نورانی کردن )

4 منبع نورانی کردن اصلی وجود دارد : تنگستن ، فلورسنت ، هالوژن و ال ای دی .

A ) هالوژن

به طور خلاصه ، یک میکروسکوپ با کیفیت بالای دارای پایه بایستی به طور استاندارد منبع نوری هالوژی داشته باشد . هالوژن یک نور با شدت سفید تولید می کند و معمولا دارای یک روستات متغیر است تا شدت نور را بتوان تنظیم کرد . در تمامی میکروسکوپ های دارای پایه ی Omano از منبع نوری هالوژنی استفاده می شود .

B ) ال ای دی – میکروسکوپ پرتابل

استفاده از چراغ های ال ای دی روز به روز بیشتر متداول می شود . این میکروسکوپ در زمان استفاده به همراه باتری های قابل تعویض ، به طور کامل پرتابل می شود و می توان از آن در نمایشگاه های تجاری ، کنفرانس ها یا کار های میدانی یا در محل هایی که سیم کشی مشکل است ، استفاده کرد .

C ) نور فلورسنت

از نور فلورسنت معمولا در میکروسکوپ های اپی فلورسنت ، تخصصی برای تحقیقات زیستی و کاربرد های مشابه استفاده می شود . گرچه ، منابع نوری فلورسنت معمولا به عنوان منابع نوری قراردادی در میکروسکوپ های استریو استفاده می شوند ، زمانی که به نور بیشتری نیاز است . این منابع نوری را نباید با میکروسکوپ های فلورسنت اشتباه گرفت .

D ) تنگستن

روش روشن سازی ابتدایی برای میکروسکوپ های ساده .

 

سایر پارامتر های مهم در انتخاب میکروسکوپ

سایر مواردی که بایستی در نظر داشت :

A ) کندانسور Abbe و دیافراگم چشمی

زمان خرید یک میکروسکوپ ترکیبی ، همواره اطمینان داشته باشید که این میکروسکوپ دارای یک دیافراگم چشمی و کندانسور با کیفیت خوب است ، ترجیحا یک کندانسور Abbe که به تنظیم بیشتر اجازه می دهد . هر دو را می توان در بخش زیر صفحه ای میکروسکوپ پیدا کرد و از آن ها به منظور تنظیم شدت روشن سازی کف استفاده می شود .

B ) صفحه مکانیکی

وجود یک صفحه ی مکانیکی هم چنین برای میکروسکوپ های ترکیبی مفید است ، به خصوص زمان مشاهده ی نمونه ها در بزرگنمایی های زیاد .

خدمات ، ارسال و برگشت زدن

فعلا ، ما مواردی را بررسی کرده ایم که در زمان خرید یک میکروسکوپ باید به آن ها دقت داشته باشید . موردی که اغلب اوقات نادیده گرفته می شوند کیفیت خدماتی است که دریافت می کنید و هم چنین سیاست شرکت مربوطه در ارسال میکروسکوپ یا برگشت زدن آن است .

A ) خدمات جامع

ما بر این عقیده هستیم که خرید یک میکروسکوپ باید امری جالب و مفرح باشد ! این کار نبایستی ترسناک باشد . مهم تر از آن ، یک فروشنده ی خوب میکروسکوپ بایستی صبر و آگاهی کافی داشته باشد تا در بین مراحل بالا شما را هدایت کند تا بهترین تصمیم را بگیرید . آن ها قادر به هدایت شما به سمت میکروسکوپی خواهند بود که به خوبی با کاربرد های شما هماهنگی داشته باشد .

B ) سیاست مرجوع کردن

انسان جائز الخطاست ! به همین دلیل ، ما پیشنهاد می کنیم میکروسکوپ مورد نظر خود را تنها از فروشنده ای بخرید که سیاست شفافی در رابطه با برگشت زدن محصول دارد . همان طور که این مقاله اشاره می کند ، در زمان خرید یک میکروسکوپ موارد زیادی را بایستی در نظر داشت . در بعضی از موارد ، با آن که فروشنده کمک لازم را در خرید دارد ، میکروسکوپ ممکن است طبق پیش بینی فرد خریدار عمل نکند . اکثر فروشندگان معتبر میکروسکوپ دارای یک سیاست برگشت زدن کالا ، 14 تا 30 روز ، دارند که در این زمان میکروسکوپ ( اگر وضعیت اصلی و بسته بندی اولیه ی آن حفظ شده باشد ) را می توان با پس دادن کامل وجه از سوی خریدار ، برگشت زد .

C ) هزینه ارسال

در نهایت ، هزینه ی ارسال کالای فروشنده را نیز باید در نظر بگیرید . هزینه های ارسال می توانند درصدی به قیمت میکروسکوپ اضافه کنند .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع میکروسکوپ
 

قیمت میکروسکوپ

برای اطلاع از قیمت میکروسکوپ نوری آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است